Kilka sposobów na bezpieczne czyszczenie elektroniki

Kiedy i jak często czyścić elektronikę?

Czyszczenie elektroniki wzbudza sporo kontrowersji. Jak robić to dobrze? Z jakich preparatów korzystać? A przede wszystkim – jak zapewnić bezpieczeństwo sobie, a sprzęty utrzymać w nienagannej kondycji? Warto dowiedzieć się, co na ten temat myślą specjaliści zatrudnieni w firmach porządkowych. To oni na co dzień odpowiadają za utrzymanie czystości w obiektach biurowych. Szczególnie wykonujący zlecenia na rzecz firm IT mają bogatą wiedzę na temat czyszczenie elektroniki. Dowiedz się, co rekomendują.

 

Dlaczego elektronika się brudzi?

 

W miejscach pracy, które każdego dnia są eksploatowane przez dziesiątki osób, zabrudzeniom ulegają nie tylko meble czy posadzki, ale też sprzęty elektroniczne. Są one stale dotykane, ale to nie jedyne źródło zanieczyszczeń. 

Kurz osadza się szybciej na obudowach, które nagrzewają się w trakcie wielogodzinnej pracy. Ciepło sprawia, że systemy wentylacyjne pracują na najwyższych obrotach. Gruba warstwa kurzu staje się problemem nie tylko ze względów estetycznych, ale też dlatego, że z czasem może prowadzić do zmniejszenia wydajności komputera, a nawet jego całkowitego uszkodzenia. 

Awarie to także efekt wyładowań elektrycznych, do których dochodzi przy uruchamianiu komputera, na którym zalega suchy kurz. Wrogiem Twojej elektroniki jest też kurz wilgotny. To istotny argument przemawiający za regularnym czyszczeniem elektroniki.

 

Jak bezpiecznie czyścić elektronikę? 

 

To, że elektronikę trzeba czyścić nie pozostawia żadnych wątpliwości. Pytanie brzmi – jak robić to bezpiecznie i mądrze, aby nie doprowadzić do poważniejszych zniszczeń czy awarii. Okazuje się, że jest na to kilka sposobów, którymi posługują się firmy sprzątające biura IT. 

Przede wszystkim:

  • zawsze przed czyszczeniem elektroniki odłączaj ją od źródła zasilania,
  • nigdy nie aplikuj środków czyszczących bezpośrednio na elektronikę, lecz zawsze na ściereczkę,
  • korzystaj wyłącznie z dedykowanych środków czyszczących,
  • nie czyść zbyt często,
  • pamiętaj o czyszczeniu nie tylko obudowy, ale też wewnętrznych komponentów komputera.

Czyszczenie elektroniki wymaga podstawowej wiedzy i umiejętności. Nie jest bardzo skomplikowane, ale nie sposób odmówić mu tego, że zajmuje sporo czasu i wymaga ogromnego skupienia oraz zaangażowania. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać ze wsparcia specjalistów zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem komputerów.

 

 

 

Dedykowane akcesoria do sprzątania

 

Zacznijmy od wybrania właściwych akcesoriów do sprzątania. Na pewno nie może to być coś, co w danej chwili masz pod ręką. Korzystanie z przypadkowych ściereczek czy uniwersalnych spryskiwaczy to zły pomysł, który może przynieść niepożądane rezultaty. Skup się na produktach i środkach dedykowanych do pielęgnowania elektroniki, a są to:

  • ściereczki z mikrofibry – to najlepszy materiał, który nie jest zbyt twardy i nie rysuje powierzchni sprzętów biurowych. Na rynku nie brakuje też typowych ściereczek do czyszczenia komputerów lub gąbek chłonących kurz. Ważne, aby były miękkie, elastyczne, chłonne i docierały nawet do trudniej dostępnych zakamarków. Zrezygnuj z ręcznika papierowego – jest zbyt sztywny,
  • chusteczki elektroniczne – to podręczne chusteczki nawilżane przeznaczone do czyszczenia elektroniki – szybko i wygodnie. Oczywiście muszą to być produkty dedykowane myciu komputerów, bo związki chemiczne obecne w akcesoriach kuchennych czy łazienkowych działają destrukcyjnie na elektronikę,
  • sprężone powietrze – dostęp do zakamarków obudowy i części wewnętrznych komputera jest na tyle utrudniony, że zgromadzonych w nich zabrudzeń nie usuniesz inaczej, jak z pomocą sprężonego powietrza. Trzeba tylko uważać, żeby nie przenieść kurzu z obudowy do głębszych partii komputera, zatem najpierw pozbądź się osadów z zewnątrz, a potem sięgnij po sprężone powietrze. Najbezpieczniej jest aplikować je krótkimi seriami precyzyjnie w miejscach, które chcemy wyczyścić,
  • pianki, spray’e, płyny – specjalistyczne środki do czyszczenia komputerów to zawsze najlepszy wybór. Kupując je mamy pewność, że przeszły specjalistyczne testy, a w składzie mają składniki bezpieczne, które z jednej strony czyszczą elektronikę, a z drugiej zapobiegają jej degradacji.

Do czyszczenia komputerów stosuje się także odkurzacze – najlepiej ręczne, które są bardziej precyzyjne i pozwalają na wygodniejszy, nieskrępowany dostęp nawet do trudniej dostępnych części komputera. 

 

Kiedy i jak często czyścić komputer?

 

Warto zaplanować w harmonogramie pracy czyszczenie komputera, ponieważ ten zabieg przeprowadza się na urządzeniu wyłączonym. Przy okazji odcięcie go od zasilania pozwala obniżyć temperaturę rozgrzanych podzespołów. 

W dużych firmach najlepszym momentem na generalne czyszczenie są zatem godziny wieczorne lub weekendy. Dobrze jest co najmniej raz w tygodniu poddać czyszczeniu monitor, klawiaturę, myszkę, zewnętrzną obudowę komputera. Kurz, który uniesie się w powietrze należy wywietrzyć. 

 

 

 

Raz na rok warto poddać sprzęt generalnemu czyszczeniu (z rozkręcaniem, demontowaniem i czyszczeniem poszczególnych podzespołów). To także dobry moment na zweryfikowanie, w jakiej kondycji są części urządzenia i czy nie trzeba wymienić ich na nowe (zwłaszcza pasty termoprzewodzącej, która odpowiada za chłodzenie procesora). 

 

Czyszczenie i zabezpieczanie elektroniki 

 

Zdarza się, że czynności związane z utrzymaniem komputera lub innej elektroniki ograniczają się tylko do czyszczenia go z zewnątrz, czasem od środka. Mało kto myśli o tym, aby sprzęt zabezpieczyć na dalszą eksploatację, szczególnie jeśli jest on użytkowany nie tylko stacjonarnie, ale też zabierany w teren. Niezwykle problematyczne mogą okazać się zwłaszcza ziarenka piasku. Najlepszą ochroną będzie dbanie o higienę i regularne mycie rąk oraz stosowanie wodoszczelnego etui. 

 

Nie tylko komputer – biurowa elektronika pod lupą

 

W biurach mamy do czynienia nie tylko z komputerami. Jest tu znacznie więcej urządzeń elektronicznych, które ulegają zabrudzeniom i przegrzewaniu w wyniku intensywnej eksploatacji. Przy pracach porządkowych nie zapomnij o ekranach, telewizorach, urządzeniach wielofunkcyjnych i pozostałych.

 



autor: Paulina Duda

Koordynator Operacyjny Fresh Facility, odpowiada za relacje z kluczowymi klientami na terenie Krakowa.