Dzieci wracają do szkoły – sprzątanie placówek edukacyjnych

Jak wygląda kwestia dezynfekcji w placówkach oświatowych?

sprzątanie placówek edukacyjnych

Dbanie o czystość w miejscach, które są użytkowane przez najmłodszych, zawsze wiązało się z przestrzeganiem procedur i dużą dbałością o detale. Po trudnym, lecz potrzebnym, okresie kwarantanny narodowej i nauce hybrydowej, dzieci i młodzież wracają we wrześniu do szkół. Co tam zastaną? Placówki edukacyjne oprócz dotychczasowych wyzwań muszą się zmierzyć z jeszcze jednym – dezynfekcją. Na szczęście nie są z tym same.

 

 

Dlaczego dezynfekcja i sprzątanie placówek edukacyjnych jest takie ważne? Z uwagi na dzieci, które dotykają różnych przedmiotów i nie zawsze pamiętają o tym, aby na bieżąco myć i odkażać dłonie. Interakcji między najmłodszymi nie da się uniknąć, można natomiast zrobić wszystko, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, a zminimalizować transmisję drobnoustrojów, wirusów, grzybów oraz bakterii. Jak? Za sprawą profesjonalnej dezynfekcji. 

 

Co obejmuje sprzątanie placówek edukacyjnych?

 

Są takie obszary, które muszą być utrzymywane w czystości bez względu na miejsce. Dotyczy to posadzek, ścian, klamek, włączników, poręczy oraz całego wyposażenia. W przypadku żłobków i przedszkoli, a więc miejsc sprawujących opiekę nad najmłodszymi, na to ostatnie składają się między innymi:

  • stoliki i krzesełka,
  • zabawki, 
  • klamki, uchwyty szafek 
  • rolety i inne osłony okienne,
  • sanitariaty,
  • regały, półki, 
  • ławeczki i szafki w szatniach.

Dzieci mają tendencję do brania przedmiotów do buzi. Dlatego nie należy pominąć prania zabawek czy dezynfekowania pomocy edukacyjnych. Jednak mając na uwadze fakt, że dzieci stale mają z nimi styczność, do czyszczenia konieczne jest wybieranie maksymalnie bezpiecznych, choć  nadal wysoce skutecznych środków odkażających.

W szkołach trzeba się za to skupić na krzesłach i stołach. W każdej klasie jest ich przynajmniej kilkanaście (zazwyczaj od 20 do 30 zestawów). Do tego dochodzą szatnie, sale gimnastyczne wraz z wyposażeniem oraz stołówki. Podobnie jak w przedszkolach nie należy pomijać mebli, czyli szaf, regałów, półek i wreszcie sanitariatów.

Sporządzenie listy kontrolnej pozwoli w precyzyjny sposób ustalać ilość i zakres czynności porządkowych, a potem weryfikować ich postępy. 

 

Szczególne wymagania względem usług sprzątających

 

Funkcjonowanie oraz utrzymanie placówek edukacyjnych i opiekuńczych dla najmłodszych jest regulowana przez aktualne wytyczne GIS. Główny Inspektora Sanitarny zareagował także na pandemię koronawirusa i przypomniał / dodał zapisy dotyczące sprzątania szkół i przedszkoli. Jasno wynika z nich, że np. zabawki powinny zostać umyte, zanim podda się je dezynfekcji. Wynika to z faktu, że drobnoustroje mogłyby przetrwać pod warstwą tłuszczu i uaktywnić się już po upływie 24 godzin od dezynfekcji.

 

sprzątanie żłobków

 

Jakie jeszcze zalecenia stworzył GIS?

 

  • konieczność stworzenia punktów z środkami dezynfekującymi przy wejściach i w innych widocznych miejscach,
  • dbanie o odpowiedni czas wietrzenia pomieszczeń po przeprowadzonej dezynfekcji, aby dzieci nie musiały wdychać szkodliwych oparów,
  • zaopatrzenie pracowników w środki ochrony własnej – maseczki, rękawiczki jednorazowe,
  • rozwieszenie plakatów informujących o zasadach BHP,
  • szczególną troskę o dezynfekowanie takich pomieszczeń jak toalety i łazienki. 

Te i wiele innych zapisów regulujących sprzątanie placówek edukacyjnych powinna znać dyrekcja szkoły, a także oddelegowani do dezynfekcji pracownicy. Ze względu na zmiany oraz zaostrzenia przepisów w tej materii, coraz częściej to zadanie powierza się firmom sprzątającym.  

 

Sprzątanie szkół i przedszkoli – na kim spoczywa ten obowiązek?

 

Już od pierwszych lat dzieci są zachęcane do sprzątania po sobie zabawek, mycia rąk, pomagania przy serwowaniu posiłków i zbierania naczyń, gdy skończą jeść. Ze względu na trwającą pandemię Covid-19 szczególny nacisk jest kładziony na higienę osobistą. Pozostałe zadania, związane z gruntowym porządkowaniem i dezynfekowaniem sal wraz z wyposażeniem zostawia się oczywiście dorosłym.

Zakres czynności, jakich wymaga się od przedszkolaków i uczniów zależy oczywiście od ich wieku i możliwości. Dlatego młodzież ze starszych klas jest uczulana na to, aby pilnowała porządku wokół siebie. Zachęca się ją do dezynfekowania dłoni, krzeseł, stolików, przyborów, z których korzysta. 

Jednak nie należy zapominać, że za utrzymanie obiektu w czystości odpowiada dyrektor. Ten musi zapewnić dobrą ekipę sprzątającą. Dzisiaj coraz częściej decyduje się na zatrudnienie profesjonalnych specjalistów z zewnątrz. 

 

Zalety wynikające z zatrudnienia ekipy do sprzątania szkół i przedszkoli

 

Na dyrektorze szkoły, podobnie jak na całym gronie pedagogicznym i pozostałych pracownikach placówki edukacyjnej, spoczywa sporo obowiązków. Są one związane z kwestiami wychowawczymi, dydaktycznymi i wieloma innymi, wśród których jest także dbanie o czystość szkoły i przedszkola. Zatrudnienie ekipy do sprzątania placówki edukacyjnej pozwala zaoszczędzić sporo czasu:

  • nie trzeba już troszczyć się o zakup odpowiedniej chemii czy akcesoriów – te dostarczają podwykonawcy,
  • sprzątający zadbają o to, aby używane preparaty były nietoksyczne, bo tylko takie mogą być bezpiecznie używane w miejscach, gdzie przebywają dzieci,
  • firma przeprowadzi proces dezynfekcji kompleksowo, co w przypadku zabawek dziecięcych oznacza najpierw mycie/pranie w pralce, a potem dezynfekcję. Na koniec przetrze rzeczy wilgotną ściereczką, co przyspieszy odparowanie chloru czy alkoholu. 

sprzątanie przedszkoli i żłobków

Jeżeli szkoła czy przedszkole szuka firmy sprzątającej, to powinna zobaczyć, czy w zakresie jej usług leży porządkowanie placówek edukacyjnych i opiekuńczych. To wraz z możliwością skorzystania z usług testowych dostarczy wiedzy na temat standardów, jakości oraz zaangażowania ekipy porządkowej jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.



autor: Anna Gałowicz

Koordynator Operacyjny Oddział Kraków. We Fresh Facility zajmuje się koordynacją usług porządkowych realizowanych w biurach, placówkach medycznych, halach produkcyjnych oraz sprzątaniami pobudowlanymi.