Dzień Czystego Biurka – jak zorganizować dla siebie przestrzeń w biurze?

Celebruj ogólnopolskie święto razem z nami!

dzień czystego biurka

W naszym kalendarzu jest wiele świąt, o których istnieniu zapominamy lub… nie wiemy. Tymczasem jeszcze w styczniu jest dobra okazja do świętowania. To Dzień Czystego Biurka, który dla wielu pracowników powinien być motywacją do gruntownego przejrzenia zawartości szafek i szuflad, a następnie uprzątnięcia ich. Równie dużo uwagi trzeba poświęcić blatowi, bo jego powierzchnia jest nawet 400 razy brudniejsza niż deska klozetowa!

 

Dzień Czystego Biurka – świętujemy w styczniu

 

To nietypowe, lecz potrzebne święto, które jest dobrą okazją do posprzątania swojego miejsca pracy. Dzień Czystego Biurka obchodzimy 10 stycznia, w tym roku będzie to poniedziałek. Jeżeli komukolwiek wydaje się, że jest to zbędny wymysł, to można się mocno zdziwić. Nawet obrońcy artystycznego nieładu muszą się bowiem zgodzić z tym, że ułożenie wszystkich przedmiotów według własnego klucza zdecydowanie wpływa na poprawienie wydajności oraz komfortu. Przyspiesza też realizację zadań, które z racji nieokiełznanego bałaganu wykonywalibyśmy dłużej. Jednak koronnym argumentem za tym, aby mieć czyste biurko, pozostaje higiena. 

 

 

Według amerykańskiego mikrobiologa profesora Charlesa Gerby’ego na 1 centymetrze kwadratowym biurka może znajdować się nawet 3,250 bakterii! Nie jest to jedynie gdybanie – powyższe wyniki zostały potwierdzone w badaniu przeprowadzonym na uniwersytetach m.in. w Nowym Jorku czy Waszyngtonie. Z wziętych wymazów jasno wynikało, że zarówno sama powierzchnia blatu, jak również znajdujące się na nim przedmioty są brudniejsze niż... deska sedesowa. Dlatego świętowanie  Dnia Czystego Biurka jest uzasadnione chociażby względami zdrowotnymi.

 

Dlaczego czyste biurko jest ważne w pracy?

 

Nawet, jeśli lubisz na co dzień otaczać się chaosem, to na Twoim biurku rzeczy muszą mieć swoje miejsce. Wytyczenie ich i pilnowanie, żeby wszystko znalazło się tam, gdzie powinno, jest ważne dla codziennej organizacji zadań. Możesz zaoszczędzić sporo czasu, mając pod ręką najważniejsze przedmioty – artykuły piśmiennicze, kalkulator, kartki, teczki, kwestionariusze, klawiaturę, myszkę, laptopa. Jednak nie da się ich ułożyć raz i zostawić w niezmienionej pozycji tygodniami. Zarówno na ich powierzchni, jak również pod spodem problemem okaże się narastająca warstwa kurzu, lepiące się plamy czy okruszki. Dzień Czystego Biurka to zatem świetna okazja, aby posprzątać, ale też przejrzeć dokumenty i umieścić w niszczarce te nieaktualne czy posegregować pozostałe papiery.  O tym, jak dobrze wpływa na człowieka uporządkowana przestrzeń mówią liczne testy, obserwacje i badania na temat sprzątania biura.

 

Feng Shui a bałagan na biurku

 

Zgodnie z chińską praktyką Feng Shui zagracone biurko utrudnia prawidłową realizację obowiązków, ponieważ blokuje przepływ dobrej energii. Wpływa negatywnie na koncentrację, sprawia, że człowiek traci motywację i nie podejmuje inicjatyw. Co więcej, nawet 31% może odczuwać wzmożony stres w związku z pracą w brudnym miejscu.

 

Bałagan w oczach naukowców

 

Jeżeli jesteś osobą, która bardziej niż Feng Shui wierzy liczbom i faktom, to zainteresują Cię badania przeprowadzone przez naukowców z University of Arizona. Według nich źródłem bakterii są ludzie, a przenoszenie ich między sobą jest szczególnie ułatwione w pracy. Nawet 90% kubków ze wspólnych kuchni jest pełnych zarazków, a na klawiaturach można znaleźć takie bakterie jak gronkowiec czy salmonella. Nic dziwnego, skoro nawet 62% pracowników według New York Times spożywa swój lunch przy biurku, a 20% z nich nigdy wcześniej nie sprząta wtedy blatu.

 

sprzątanie biura

 

 

Biurko to Twoja wizytówka!

 

Jeżeli starożytne wierzenia i nowoczesne badania to nadal za mało, aby przekonać Cię do posiadania czystego biurka, to pamiętaj, że ten mebel jest Twoją wizytówką. W oczach klientów i współpracowników – nawet, jeśli lubisz chaos i dobrze czujesz się wśród dziesiątek rozrzuconych karteczek, powściągnij swoje zapędy. Według badania Adecco nawet 40% współpracowników może uznać Cię za źle zorganizowanego tylko na podstawie tego, że masz brudne biurko. Schludne miejsce pracy przedstawi Cię w dobrym świetle, jako profesjonalistę i osobę wzbudzającą zaufanie.

 

Sprzątanie biura – jak robić to dobrze?

 

Zanieczyszczenia w biurze pochodzą z różnych źródeł i osiadają niemal na każdej powierzchni, co znaczy, że zabrudzone są:

  • blaty biurek,
  • klawiatury, myszki,
  • naczynia biurowe,
  • fotele, 
  • ekrany,
  • dokumenty, gazety, książki,
  • długopisy,
  • telefony.

 

sprzątanie biurek

 

Wszystko to, co znajduje się na Twoim biurku, nawet jeśli jest przeznaczone wyłącznie do indywidualnego użytku, powinno być regularnie myte, a nawet dezynfekowane. Ten trend wzmocnił się w dobie koronawirusa, dlatego jest spora szansa na to, że z roku na rok Dzień Czystego Biurka będzie celebrowany coraz huczniej. Jeżeli zamierzasz włączyć się we wspólne świętowanie to:

 

  1. Usuń rozpraszacze, chowając je do półek i szuflad.
  2. Wyrzuć nieaktualne dokumenty lub oddaj je do archiwum.
  3. Długopisy umieść w jednym pojemniku.
  4. Kable rozplącz, pogrupuj i poprowadź przez otwory do gniazdka.
  5. Przetrzyj ekran ściereczką.
  6. Odkurz klawiaturę.
  7. Wyczyść klawiaturę, myszkę i blat płynem antybakteryjnym. 

 

Artystyczny nieład?

 

Albert Einstein przed laty porównał puste biurko do… pustej głowy i odpowiednio – biurko pełne chaosu, do głowy pełnej pomysłów. Miłośnicy tzw. artystycznego nieładu na pewno zgodzą się z nim, jednak z faktami nie da się dyskutować. Biurko, którego nie sprząta się regularnie, staje się pożywką dla bakterii i wirusów.

Aby móc pracować w higienicznych warunkach, nie narażając się na zdrowotne konsekwencje, warto celebrować nie tylko Dzień Czystego Biurka, ale też na co dzień pamiętać o podstawowych porządkach wokół siebie. Zawsze też w tym zakresie można skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej.