Ekologiczne biuro – jak zacząć?

Jak stworzyć ekologiczne biuro? Nad tym pytaniem głowi  się wiele Office Managerek… Na całe szczęście dla ludzkości i naszej planety jesteśmy coraz bardziej świadomi konsekwencji naszych działań. W stronę ekologii zwracają się wszyscy: głowy państw, największe marki, indywidualni konsumenci... Zarządzasz biurem i zastanawiasz się, w jaki sposób Ty możesz wdrożyć ekologiczne wartości do swojej firmy? Poniżej znajdziesz kilka prostych, ale nie tak oczywistych wskazówek. Przeczytaj, jak być eco zarządzając biurem.

 

ekologiczne sprzątanie biura

 

 

 

STWÓRZ EKOLOGICZNE BIURO METODĄ MAŁYCH KROKÓW

 

Mówi się, że kropla drąży skałę. Myślisz o stopniowym wdrażaniu ekologicznych rozwiązań? To świetnie! Jednak nawet przy maksymalnym zaangażowaniu, nie uratujesz planety w pojedynkę. Potrzebujesz wsparcia, dlatego zacznij od edukacji współpracowników. Edukacja pracowników jest najważniejszych punktem całej nowej eco-strategii. Możesz stosować ekologiczne środki do czyszczenia i to jest naprawdę super pomysł, ale jeśli kilkudziesięciu pracowników przyniesie do biura tonę plastikowych butelek i jednorazowych pojemników bilans szybko się zrównoważy. To, co możesz zrobić to zadbać o wyposażenie kuchni. Zachęcaj pracowników do używania wspólnych kubków, szklanek, naczyń i sztućców zamiast tych jednorazowych. Zamawianie jedzenia do biura skutkuje toną jednorazowych opakowań. Tego zjawiska nie da się wyeliminować zupełnie, ale świetnie wyposażona kuchnia może zachęcić pracowników do użytkowania naczyń ceramicznych. Filtrowana woda, dystrybutor, jakikolwiek rodzaj wody dla pracowników, który nie opiera się na plastikowych butelkach, będzie dobrym wyjściem. Podobnie w przypadku kawy. Używaj filtrów do kawy wykonanych z papieru pochodzącego z recyklingu lub, zdobądź ekspres, który nie wymaga filtrów papierowych. Kompostuj fusy z kawy, jeśli tylko to możliwe. Ekologiczne biuro można tworzyć także na poziomie mikro.

Ekologiczne biuro Manchester

One Angel Square - budynek zdolny do pasywnego ogrzewania słonecznego i ma swój własny plan zasilania, który wykorzystuje biopaliwo i odpadowy olej kuchenny. Jego system komputerowy odzyskuje ciepło odpadowe, a budynek obejmuje system recyklingu zużytej wody i zbieranie wody deszczowej. Źródło: www.designbuild-network.com

 

Pobierz Checklistę i sprawdź czy stosujesz eko praktyki w Twoim biurze.

 

W całym procesie nie chodzi tylko o środki i sprzęt, ale również o eko praktyki wszystkich pracowników zarówno naszych Pań sprzątających, które są na froncie usługi, jak i osób korzystających z obiektu. Przygotowaliśmy checklistę, w której zawarte są punkty, jak w kilku prostych krokach budować świadomość wśród pracowników biura

 

EKOLOGICZNE BIURO TO ZIELONE BIURO

 

Upewnij się, że w Twoim biurze jest co najmniej jedna duża żywa roślina. Ten prosty czynnik może wiele zmienić. Rośliny wytwarzają więcej tlenu, kompensując wszelkie chemikalia uwalniane do powietrza przez nowe meble biurowe, tworząc czystsze, szczęśliwsze miejsce do pracy dla Twoich pracowników. W miarę możliwości umieść rośliny w każdym pomieszczeniu w biurze. Jeśli marzą Ci się piękne kwiatowe kompozycje, zawsze możesz skorzystać z florystycznej pomocy. Fachowcy dobiorą rośliny i pomogą w ich utrzymaniu.

Przeczytaj →  Jakie kwiaty do biura? 

 

ELEKTRYCZNOŚĆ – GODZINA DLA ZIEMI?

 

Choć zaczęliśmy od drobnych kroków, w rozmowach o ekologii nie sposób pominąć dwóch czynników — zużycia energii elektrycznej i bieżącej wody. Ten punkt wydaje się oczywisty, ale istnieją sposoby, o których często zapominamy. W tym miejscu także warto upomnieć się o edukację pracowników. Bo jeśli elektryczność — to komputery. Prosta zasada — wyłącz komputer, gdy go nieużywany. To takie oczywiste, a jednak… Sprawdź ustawienia wszystkich komputerów w biurze, każdy powinien być ustawiony na przejście w tryb gotowości. Znane są też mniej automatyczne metody na edukowanie pracowników w kwestii wygaszania ekranów.

 

Zmiana tapety bądź inny drobny psikus lepiej zapadnie w pamięć, niż pouczające wykłady przełożonego. Jeśli o przełożonym mowa, szef musi zadbać o bardziej ekologiczny wymiar i aktualizować sprzęt komputerowy. Nowe komputery i monitory są zdecydowanie bardziej energooszczędne niż te, sprzed kilku lat. Co ważne! Nie dąż do bezmyślnego wyrzucania sprzętów. Przy wymianie, przekaż stary sprzęt na cele charytatywne lub non-profit, gdy to możliwe. Jeśli nie, zanieś urządzenie do recyklingu sprzętu elektronicznego.

 

NATURALNE ŚWIATŁO W CENIE

 

W miarę możliwości zamień standardowe żarówki na kompaktowe lampy fluorescencyjne (CFL) lub żarówki LED. Zużywają one około 75% mniej energii niż standardowe żarówki, zapewniając jednocześnie taką samą moc świetlną. W oszczędności energetycznej mogą pomóc nawet kolory ścian! Jasne farby i białe meble o wysokim połysku odbijają światło dzienne, co oznacza, że ​​Twoja przestrzeń będzie wymagała mniejszego oświetlenia górnego. Światowa Rada Budownictwa Ekologicznego przedstawiła badania, z których wynika, że pracownicy ulokowani w pobliżu oświetlonych słońcem okien mają o 15% wyższą wydajność.Ekologiczne biuro charakteryzuje się zatem większą ilością okien, światłem naturalnym, lepszym przepływem powietrza i przyjemniejszym środowiskiem pracy. Badania mówią same za siebie. Pracownicy usytuowani w biurach z oknami śpią średnio 46 minut więcej w nocy w porównaniu do kolegów pracujących przy sztucznym świetle.

ekologiczne biuro Fukuoka

Doskonałym wizualnym przykładem eko-architektury jest ACROS Fukuoka Prefectural International Hall, ogromne atrium, które zapewnia wystarczającą ilość naturalnego światła, aby znacznie ograniczyć zużycie energii. Źródło: www.greenroofs.com

Koszty bycia ECO – pracownik zapłaci?

 

Oczywiście, ze sztucznego światła nie da się zrezygnować zupełnie. Główna niepodważalna zasada brzmi – po wyjściu z biura wszystkie światła muszą być zgaszone, a urządzenia odłączone od głównej wtyczki. Odpowiedzialność spoczywa na pracowniku, który ostatni wychodzi z biura. Polecamy Office Managerom, aby przygotowali zielony słoiczek dla zapominalskich. Ustal z pracownikami, że każda zapalona żarówka czy włączony komputer ma swoją cenę. Słoik szybko się napełni, a zgromadzony fundusz można przekazać do organizacji dbającej o środowisko.

 

EKOLOGICZNE BIURO NIE POTRZEBUJE PAPIEROWYCH DOKUMENTÓW

 

Drukujesz plany spotkań i protokoły posiedzeń? Nie musisz! Rozpowszechnij te dokumenty za pośrednictwem poczty elektronicznej. To samo tyczy się raportu kwartalnego, agendy spotkań, ankiet czy regulaminów. Używaj urządzeń mobilnych lub rzutników, aby wyświetlać programy spotkań, zamiast je drukować i dystrybuować. Jeśli już musisz… drukuj mądrze, to znaczy dwustronnie, zawsze w czerni i bieli. Używaj papieru przyjaznego dla środowiska. Wybierz ten niezawierający chloru i zawierający duże ilości surowców wtórnych, używaj pojemników z tuszem z recyklingu. Warto, aby w biurze znajdowały się wielofunkcyjne urządzenia kopiujące, takie, które mogą: drukować, skanować, kopiować i wysyłać faksy. Mając jedną maszynę do wykonania całej pracy, oszczędzasz energię i zmniejszasz swój ślad węglowy.

Mniej drukarek – mniej drukowania

 

Proste rozwiązania są najlepsze, dlatego zmniejsz liczbę drukarek w biurze. Mechanizm jest jasny, jeśli firmy utrudniają drukowanie, ludzie rzadziej to robią. Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie i może budzić sprzeciw. W takim przypadku należy powoli przenosić pracowników na cyfrowy system zarządzania dokumentami. Konieczne jest wyposażenie ich w dostęp np. do edytorów PDF czy dysków do przechowywania dokumentacji.

 

 

 

Wpływ, jaki nasze biura mają na planetę, jest znaczący, Wedle raportu przygotowanego przez www.statista.com w samym ubiegłym roku zużyliśmy ponad 400 milionów ton papieru. Nawet w epoce cyfrowej zużycie papieru jest zbyt duże. W połączeniu z kosztami tonera, energii to ogromne obciążenia nie tylko dla środowiska, ale też dla budżetu Twojej firmy.

 

UŻYWAJ EKOLOGICZNYCH ŚRODKÓW CZYSZCZĄCYCH

 

Obecnie dostępnych jest wiele „zielonych” marek środków czyszczących, które są nietoksyczne. Konwencjonalne środki czyszczących często powodują zanieczyszczenie jako odpady chemiczne. Eco sprzątanie przy odpowiednich produktach może być szybkie i efektowne. Na rynku znajdziesz firmy sprzątające, które w swojej ofercie mają pakiety ekologicznego sprzątania. Jeśli masz pytania, wypełnij formularz kontaktowy bądź napisz na bok@freshfacility.pl, nasi specjaliści opowiedzą, z jakiej linii produktów korzystamy i jak dozujemy produkty. Sprzątanie biura może być realizowane wedle ekologicznych standardów. Zamawiając usługę sprzątania, zawsze możesz zaznaczyć, że chcesz, aby Twoje biuro było czyszczone przy użyciu ekologicznych produktów, które nie są szkodliwe dla środowiska.

 

ekologiczne biuro Malbourn

Pixel w Melbourne to najbardziej ekologiczny budynek w Australii o neutralnej emisji dwutlenku węgla, całkowicie samowystarczalny w swojej energii i zapotrzebowanie na wodę. Źródło: www.studio505.com.au

 

 

ZACHĘCAJ DO ZIELONYCH DOJAZDÓW I PRACY ZDALNEJ

 

Firmy mogą zachęcać pracowników do zmniejszania emisji dojeżdżających do pracy pieszo, na rowerze, do wspólnego podróżowania samochodem lub transportem publicznym do biura. Pomyśl o parkingach rowerowych bądź elastycznych godzinach pracy, tak aby pracownik mój dopasować swój przyjazd do rozkładu jazdy. Opcje pracy z domu może również zmniejszyć ślad węglowy firmy. Szacuje się, że przeciętny Amerykanin na dojazd do pracy przeznacza około 25 minut w każdą stronę, w Polsce dojazd do pracy zajmuje aż 41 minut (wedle raportu PageGroup). Istnieje wiele świetnych narzędzi do prowadzenia tele czy wideokonferencji. Oszczędza to budżet firmy, ale także przyczynia się do troski o środowisko.

 

 

EKOLOGICZNE BIURO — JAK ZACZĄĆ? TO PROSTE!

 

Przy tak wielu aspektach prowadzenia zielonego biura, ilość rzeczy do wdrożenia może być przytłaczająca. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, zawsze możesz postawić na eco sprzątanie. Prawdopodobnie nie zburzysz ścian i nie zmienisz starych biurowych mechanizmów, ale możesz wykonać kilka prostych czynności, aby przenieść swoją firmę do bardziej ekologicznego biura. Interesuje Cię ekologiczne sprzątanie? Porozmawiaj z naszym ekspertem i bądź bardziej ECO. Powodzenia! 😉


Autor: Paulina Duda

Koordynator Fresh Facility, odpowiednia za relacje z klientami i obsługę obiektów na terenie Krakowa