Sprzątanie ekologiczne

Jak dbać o czystość biura bez szkody dla środowiska? 

ekologiczne sprzątanie

Rozumiesz znaczenie czystego biura dla wizerunku swojej firmy, a także dobrego samopoczucia pracujących w nim osób. Jednak do przeprowadzenia czynności porządkowych często wybierasz preparaty, które są wydajne i skuteczne, a niekoniecznie bezpieczne dla otoczenia. Co to oznacza?

Mają duże stężenie substancji mogących wywoływać podrażnienia skóry, a u bardziej wrażliwych osób także reakcje alergiczne. To jeszcze nie wszystko, bo resztki płynów czy środków dezynfekujących przedostające się do gruntu czy wody powodują ich zanieczyszczenie. Jako firma odpowiedzialna społecznie chcesz zmienić tendencję i wdrożyć sprzątanie ekologiczne? Prawdopodobnie zdecydujesz się na wsparcie z zewnątrz, czyli zatrudnienie dobrej ekipy sprzątającej. Zobacz, na czym polega ta usługa i dlaczego warto ją wypróbować.

 

 

Rezygnacja z agresywnych środków czyszczących

 

Wiele osób, które nie mają odpowiedniej wiedzy ani doświadczenia, przy wyborze preparatów czyszczących decyduje się na te, które są popularne, sprzedawane w dużych wydajnych opakowaniach, tanie i skuteczne. Jednak często problem z nimi jest taki, że w swoim składzie zawierają substancje szkodliwe dla ludzi i środowiska. Najczęściej są to pochodne ropy naftowej, ale też fosforany, polikarboksylaty, enzymy o właściwościach alergizujących czy inne, które źle działają na skórę, oczy i drogi oddechowe człowieka, a także na otoczenie. Warto zrezygnować z takich produktów i zastąpić je innymi – certyfikowanymi o naturalnym składzie, które są odpowiednio oznakowane i mają przyznane certyfikaty potwierdzające ich wysoką jakość, znane pochodzenie, skuteczność, bezpieczeństwo, a także spełnianie norm krajowych i europejskich.

 

Ekologiczne biuro - jak zacząć? 

 

Dobre firmy porządkowe rozumieją ogromne znaczenie środków czyszczących w sprzątaniu ekologicznym. Wiedzą, że najlepiej sprawdzają się te płyny i koncentraty, które mają na opakowaniu charakterystyczny symbol stokrotki. Co on oznacza? 

ECOLABEL (stokrotka) to znak, który jest nanoszony na wyroby spełniające kryteria użytkowe oraz ekologiczne. Co to oznacza w praktyce? Że płyn czy pasta są wolne od szkodliwych substancji, które negatywnie oddziałują na środowisko wodne. Co ważne taka substancja w większości ulega rozkładowi, a korzystanie z niej w sposób rekomendowany przez producenta pozwala na zwiększenie wydajności, dłuższe i bardziej efektywne sprzątanie. Warto zatem poświęcić nieco uwagi wyborowi chemii czyszczącej, bo jak się okazuje, jest ona dostępna także w wersji eko i, choć mogłoby się wydawać inaczej, często te produkty są nawet tańsze od pozostałych. Wynika to z faktu, że do ich produkcji nie trzeba używać wzmacniaczy, barwników ani konserwantów, które przecież też kosztują. Pozyskiwanie naturalnych substancji takich jak olejki roślinne jest także tańsze.

 

 

 

Jakie środki warto zastosować z uwagi na ich dobry skład oraz wysoką wydajność? Przede wszystkim:

  • chemię biodegradowalną, która rozkłada się bez konieczności stosowania separatorów czy innych technik utylizacji,
  • koncentraty oraz środki granulowane, które są bardziej wydajne od tych w płynie,
  • wodę ozonowaną i demineralizowaną.

Ilość substancji czyszczących zawsze dostosowuje się do metrażu obiektu oraz skali zabrudzeń. W ten sposób zmniejsza się ich zużycie, sprawiając, że możesz sporo zaoszczędzić na kupowaniu chemii.

 

Odpowiednie akcesoria do sprzątania

 

Środki czyszczące są bardzo ważne, ale nie mniej istotne jest to, w jaki sposób są aplikowanie. Można to robić ręcznie, co oczywiście nie zdaje egzaminu na większych powierzchniach. Gdy firma sprzątająca ma pod swoją opieką obiekt o powierzchni kilkuset, a nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych, to musi sprzątać nie tylko dokładnie, ale też szybko. 

 

 

 

Zaletą każdego z urządzeń oraz akcesoriów jest to, że nie powodują wzbijania kurzu w powietrze i jego osadzania się na meblach czy sprzętach. Przeciwnie – skutecznie go pochłaniają, aby nie narażać osób pracujących w biurze na kontakt z roztoczami i reakcje alergiczne przez nie wywoływane.

W utrzymaniu odpowiedniego tempa prac pomogą:

  • ściereczki z mikrofibry, które doskonale chłoną kurz nawet bez konieczności aplikowania środków czyszczących (wystarczy sama woda do zwilżenia chusteczki),
  • wodooszczędne roboty myjące, dzięki którym oszczędza się ilość zużywanej wody i zmniejsza się ilość odprowadzanych ścieków,
  • parownice emitujące gorącą parę pod ciśnieniem, która czasem w zupełności wystarczy, aby usunąć zabrudzenia z powierzchni płaskich. W dodatku wysoka temperatura wpływa na roztocza, bakterie i grzyby prowadząc do ich całkowitej neutralizacji. 
  • system dozowania koncentratów

 

Harmonogram sprzątania wpływa na ekologię

 

Duże znaczenie ma nie tylko to, czym sprzątamy, ale też jak często to robimy. Zgodnie z zasadą „lepiej częściej a po trochę” warto planować porządki z wyprzedzeniem i robić je regularnie. Usługa abonamentowego sprzątania biur koncentruje się na bieżącym utrzymaniu czystości, bo lepiej i bardziej efektywnie jest usuwać mniejsze zabrudzenia co drugi, czy co trzeci dzień, niż robić to raz na dwa tygodnie. Wtedy trzeba zaangażowania większej ilości sprzętu i chemii, a i tak nie ma gwarancji, że niektóre wyjątkowo uporczywe zabrudzenia (np. plamy z tuszu od drukarki na wykładzinie, zacieki z kamienia w toaletach) uda się całkowicie zlikwidować.

Częstotliwość sprzątania należy dopasować do:

  • specyfiki przedsiębiorstwa – ilości pracujących w nim osób, intensywności ruchu z zewnątrz, liczby pomieszczeń,
  • pory roku,
  • lokalizacji,
  • oczekiwań Kierownika Biura,
  • efektów, jakie chcesz uzyskać,
  • stanu technicznego obiektu,
  • materiałów zastosowanych do wykończenia wnętrz – szkła, drewna, metalu.

To najważniejsze aspekty, które wpływają na decyzję o tym, jak często sprzątać i dlaczego warto to robić regularnie. Utrzymanie częstotliwości porządków pozwoli na bieżąco usuwać zabrudzenia, nie doprowadzając przy tym do namnażania się bakterii i rozwijania innych szkodliwych dla zdrowia czynników chorobotwórczych. Z perspektywy ekologicznej częste sprzątanie jest po prostu bardziej opłacalne, bo zużywa mniej wody i substancji czyszczących.

 

Dlaczego ekologia w sprzątaniu biura jest ważna?

 

Wydawać by się mogło, że ekologiczne sprzątanie jest przede wszystkim modne. Gdy trend ten zaczynał dopiero się rozwijać, to faktycznie można było podejrzewać, że każda firma, która wyraża nim zainteresowanie chce być na topie i nie zostawać w tyle za konkurencją. Szybko jednak okazało się, że bycie eko może być opłacalne, a w wielu przypadkach nawet konieczne. Zmieniające się przepisy BHP oraz regulacje prawne wymuszają takie zachowania jak segregowanie oraz rejestrowanie odpadów

 

 

A to jeszcze nie wszystkie wyzwania, z jakimi mierzą się współcześni przedsiębiorcy. Jeśli jesteś jednym z nich, to możesz odczuwać presję ze strony swoich klientów czy współpracowników, aby być bardziej eko. Powinno na tym zależeć również Tobie, ponieważ ekologiczne sprzątanie oznacza mniejsze zużycie chemii, a także zredukowanie poboru prądu. To w odczuwalny sposób znajduje odzwierciedlenie w wysokości Twoich rachunków za media.

 

Pobierz Checklistę i sprawdź, czy stosujesz eko praktyki w Twoim biurze.

 

W całym procesie nie chodzi tylko o środki i sprzęt, ale również o eko praktyki wszystkich pracowników zarówno naszych Pań sprzątających, które są na froncie usługi, jak i osób korzystających z obiektu. Przygotowaliśmy checklistę, w której zawarte są punkty, jak w kilku prostych krokach budować świadomość wśród pracowników biura.



autor: Arkadiusz Cholewa

New Business Manager Fresh Facility