Fakty i Mity dotyczące sprzątania Fresh Facility

Profesjonalne sprzątanie zdecydowanie różni się od tego praktykowanego w domu, na własny użytek. Sprzątać potrafi każdy, jedni trochę lepiej bądź trochę gorzej 🙂 jednak w przestrzeni użytkowej, gdzie higiena pracy jest niezbędna do procesu usług porządkowych, należy podejść zupełnie inaczej. Do efektywnego sprzątania potrzebna jest praktyczna wiedza i umiejętności. Materiałoznawstwo, kwestia doboru odpowiednich środków czy technik mopowania — pracownicy firm sprzątających są szkoleni przez technologów.

 

Wdrożenia na obiekt obejmują kwestie dozowania, ale też podstawowej wiedzy chemicznej co do kwasowości środków czy powierzchni wrażliwych na zasady.  Zgodzicie się, że mnóstwo naszych nawyków i przyzwyczajeń dotyczących sprzątania dziedziczymy po naszych mamach, babciach. Jednak czy wszystkie one są dobre i skuteczne? Warto się nad tym zastanowić. Przedstawiamy kilka mitów i faktów. 

 

Uniwersalny środek czyszczący

 

Właściwie możemy powiedzieć, że taki środek sprawdzi się, jeśli chodzi o czyszczenie. Wiele osób po prostu bierze butelkę swojego ulubionego środka czyszczącego i zaczyna spryskiwać wszystko w zasięgu wzroku. Chociaż mogą istnieć środki czyszczące, które są świetne do jednego zadania, w rzeczywistości mogą być szkodliwe dla pozostałych materiałów. Dlatego ważne jest, aby przeczytać etykietę środka czyszczącego przed jego użyciem. Ważne jest, aby najpierw określić rzeczy lub powierzchnie, które będziesz czyścić. W ten sposób możesz wybrać odpowiednie środki czyszczące, które będą pasować do powierzchni i rodzaju zabrudzenia. 

 

Jak sprzątać? Fakty i mity

 

♦ Szkło akrylowe (plexi) nie jest odporne na alkohol, nie może być myte środkami na bazie alkoholu, ponieważ z czasem będzie matowieć.

♦  Środki czystości rozcieńczamy z zimną wodą! Kiedy mieszamy z wodą ciepłą (wrzącą) środek odparowywuje i traci wtedy swoje właściwości. co więcej, taki roztwór ma szkodliwe działanie dla naszego organizmu. Wdychanie pary wodnej z silnym środkiem może być trujące.

 

mity dotyczące sprzątania

 

♦  Nie powinno się łączyć kilku środków czystości ze sobą, każdy środek ma własny odczyn pH, mieszanie środków może zmienić jego właściwości. 

♦  Środek stosowany do czyszczenia toalety nie może być aplikowany na ceramikę, tylko na szczotkę, którą czyścimy wnętrze sedesu. 

♦  Firmy sprzątające nie mają obowiązku odkurzać przestrzeni pod kablami, zwykle sprzątana jest powierzchnia do linii kabla, tak aby nie uszkodzić sprzętu. Wszelkie kable powinny być w listwach ochronnych

♦  Przy sprzątaniu obiektów sportowych, siłowni, sal gimnastycznych czy hal, należy zwrócić uwagę na teksturę wykładziny. Posadzki sportowe nie powinny się świecić, ponieważ światło będzie się odbijać, oślepiać sportowców i obniżać komfort użytkowania. 

♦  Polimery zawsze myjemy chemią neutralną, nie stosujemy nigdy środków na bazie alkoholu czy na bazie mydła

♦  Najbardziej odporną wykładziną na słońce jest ta wykonana z wełny. To prawdopodobnie najstarszy rodzaj włókna stosowany w dywanach. Sprężysta, elastyczna, dodatkowo wygłusza pomieszczenie. 

♦  Czego użyć, gdy na tapicerce zostają plamy po gumie do żucia? WD-40

 

Dozowanie i technika sprzątania

 

Dlaczego tak ważne jest dozowanie środka zgodnie z zaleceniami producenta? Odpowiedź jest prosta, dozowanie przekłada się na skuteczność środka. Warto pamiętać! Za słabe dozowanie —  środek nie działa, za duże — może uszkodzić powierzchnię.  

 

 

Ocet dobry na wszystko? Kto nie pamięta tej starej metody doczyszczania powierzchni?! Z pewnością nie jest to środek uniwersalny. Ocet jest kwasem, który użyty na powierzchnie (np. drewno, błyszczące powierzchnie, kamień) tylko je uszkodzi.  Mówi się, że posprzątana łazienka jest, wtedy kiedy czuć detergenty? Otóż nie, posprzątana łazienka jest, wtedy kiedy nic nie czuć, zupełnie nic 🙂 Wyczyszczona łazienka to taka, w której pozbyliśmy się drażniącego zapachu detergentu. Najbezpieczniejsze sprzątanie jest w rzeczywistości bezwonne. Dlatego nie powinieneś się oszukiwać, jeśli chodzi o obszary pachnące czystością, ale w rzeczywistości są one pełne zarazków. To jeden z częstszych mitów na temat sprzątania.

 

♦  Najbardziej wydajny rodzaj mydła? Mydło w sprayu. Przy 1000 ml możemy uzyskać nawet 3000 dozowań. 

♦  Mopowanie na sucho eliminuje około 50- 70% mikroorganizmów z powierzchni podłogi!

♦  Wszystkie mopy przed pierwszym użyciem powinny być wyprane. Mopy należy odkurzać!

♦  Suszarka do rąk namnaża około plus 260% bakterii

 

Twoje zwierzaki zostawiają mnóstwo sierści na dywanie, a twój odkurzacz nie radzi sobie z tym najlepiej? Dokup sobie turboszczotkę, problem z głowy 🙂 To dedykowana końcówka, obrotowy wałek ze szczotkami pozwala dokładnie wyczesać powierzchnię wykładziny. Szczotki wydobywają nawet najtrudniej dostępne zabrudzenia. Turboszczotka sprawdzi się najlepiej w odkurzaczu o mocy 2200 W. 

 

Przedstawione mity i dobre praktyki to tylko mała część obszernego tematu, jakim jest sprzątanie. Największą wiedzę w tym obszarze, ma doświadczona, profesjonalna firma sprzątająca.



autor: Anna Gałowicz

Koordynator Operacyjny Oddział Kraków Fresh Facility