Jak czyścić monitory komputerów?

Technika czyszczenia monitorów

Zabrudzony monitor komputera w dużym stopniu wpływa na ograniczenie widoczności, a tym samym dyskomfort użytkownika. Lepiej jednak, żeby nie podejmował on prób samodzielnego czyszczenia, bo zazwyczaj w tym celu sięga po akcesoria czy preparaty, które niekoniecznie będą najlepszym wyborem. Czyszczeniem monitorów komputerów najlepiej zajmą się pracownicy profesjonalnej firmy porządkowej.

 

Najpopularniejsze błędy popełniane przy czyszczeniu monitorów

 

Brudny monitor irytuje każdego. Chcąc zatem szybko pozbyć się odcisków palców czy warstwy kurzu sięgamy po to, co akurat mamy pod ręką. Papier toaletowy, chusteczki nawilżane – to błąd! Nie wolno używać ich do czyszczenia elektroniki, ponieważ bardzo łatwo można doprowadzić do porysowania ekranu, a nawet uszkodzenia matrycy. W łagodnych przypadkach dochodzi „tylko” do powstania smug, które są równie irytujące co ślady odciśniętych palców na monitorze. 

Błędem jest także stosowanie preparatów kuchennych, łazienkowych, a nawet uniwersalnych. Aplikowanie ich bezpośrednio na sprzęt stanowi duże zagrożenie, zwłaszcza gdy dojdzie do zachlapania przewodów, kabli i części wyposażenia, ponieważ może spowodować zwarcie. Z uwagi na to, zawsze bezpieczniej jest wyłączyć od zasilania urządzenie elektryczne, które ma być czyszczone. 

To podstawowe zasady, których należy przestrzegać podczas czyszczenia monitorów. Choć nie wydają się bardzo skomplikowane, to jednak są najczęstszymi powodami uszkodzeń i bardziej uporczywych zabrudzeń elektroniki. O tym, jak sobie z nimi poradzić doskonale wie personel sprzątający zatrudniony w Twojej firmie. I to jemu zaufaj w kwestii czyszczenia monitorów.

 

Akcesoria i preparaty potrzebne do czyszczenia monitorów

 

Czyszczenie monitorów nie wydaje się skomplikowane, o ile znasz i stosujesz podstawowe zasady. Unikanie powyższych błędów to jedno, a drugie to, jakie techniki stosować, a jakich preparatów i akcesoriów korzystać. Podpowiedzi znajdziesz tutaj.

Ściereczka do mycia

Do czyszczenia monitora najlepsza będzie miękka ściereczka, która nie pozostawia smug ani kolorowych włókien. Wybierz produkt z mikrofibry, bo dobrze ściąga on kurz. 

Właściwie potrzebne są dwie ściereczki – jedna z płynem do wytarcia na wilgotno, a druga sucha do osuszenia w taki sposób, aby nie zostały zacieki czy plamy.  

 

Preparat do czyszczenia monitorów

 

Jak widzisz, od razu rekomendujemy preparat konkretnie do czyszczenia monitorów. Unikamy rozwiązań uniwersalnych, a już na pewno przeznaczonych do czyszczenia tłustych plam w kuchni czy usuwania kamienia w łazience. Dlaczego? Bo preparat przeznaczony do czyszczenia monitorów ma odpowiedni skład, który wyróżnia się:

  • właściwościami przeciwgrzybiczymi,
  • właściwościami antyseptycznymi,
  • brakiem alkoholu w składzie.

Preparaty do czyszczenia monitorów występują pod różnymi postaciami i tu już od indywidualnych preferencji zależy wybór pianki, płynu czy wilgotnej chusteczki. 

 

Technika czyszczenia monitora

 

Choć wydaje się, że czyszczenie monitora jest proste, szczególnie gdy już zaopatrzymy się w odpowiednie akcesoria i kosmetyki. Nic bardziej mylnego. Niewłaściwy ruch, zbyt mocne naciśnięcie, nałożenie zbyt dużej ilości środka myjącego – to wszystko może prowadzić nawet do uszkodzenia elektroniki. Dlatego:

  • nie nakładaj preparatu bezpośrednio na ekran monitora, lecz aplikuj najpierw na szmatkę i dopiero potem rozprowadź na powierzchni sprzętu elektronicznego,
  • przed myciem wyłącz monitor i poczekaj aż rozgrzany wielogodzinną pracą sprzęt schłodzi się,
  • czyść ekran kolistymi ruchami, średnio mocno naciskając ściereczkę,
  • nie zapomnij o czyszczeniu innych elementów monitora, do których nie dotrze ściereczka. Zabrudzenia z rogów czy szczelin usuniesz przy pomocy wacika lub patyczka do uszu. Pomocne może być sprężone powietrze, aplikowane specjalnym urządzeniem lub prostą gruszką. 

Gdy stosujesz konkretny preparat to przed jego aplikacją zawsze zapoznaj się z rekomendacjami producenta. Będą one ważną wskazówką na temat tego, jak korzystać z płynu czy pianki, aby nie uszkodzić elektroniki, nie rozsmarować plam i nie roznieść zabrudzeń, lecz skutecznie się ich pozbyć.

 

Jak często czyścić monitory?

 

W myśl zasady „co za dużo to niezdrowo” lepiej unikać codziennego czyszczenia monitorów. Nie ma potrzeby robić tego każdego dnia, ani tym bardziej kilka razy dziennie. Może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, czyli spowodować rysy lub inne nieodwracalne uszkodzenia. Zatem, o ile nie pracujesz w miejscu, gdzie stężenie pyłów w powietrzu jest naprawdę duże, w zupełności wystarczy powtórzyć czynność raz na tydzień (profilaktycznie).

Oczywiście, jeśli zobaczysz smugi czy odciski na ekranie, a będzie to negatywnie wpływało na widoczność i Twój komfort nie czekaj do soboty! Możesz działać doraźnie, na bieżąco usuwając zabrudzenia.

 

Komu powierzyć czyszczenie monitorów? Firma sprzątająca biura IT

 

Dzisiaj komputery stanowią podstawowe wyposażenie w większości biur, stąd wzrasta zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi porządkowe. My także rekomendujemy skorzystanie ze wsparcia doświadczonej ekipy sprzątającej, która w ramach swoich obowiązków będzie miała także czyszczenie monitorów:

  • w komputerach,
  • w laptopach,
  • w tabletach,
  • w telefonach,
  • w telewizorach.

Wszędzie tam, gdzie priorytetem jest nienaganna czystość oraz dobra widoczność np. prezentowanych danych czy projektowanych grafik, liczy się najlepsza jakość wyświetlanych obrazów. Dlatego też tak istotne jest dbanie o czystość monitorów. Wydaje się, że to nic trudnego czy pracochłonnego – być może tak, ale nie w sytuacji, w której masz do wysprzątania dziesiątki stanowisk komputerowych, gdzie elektronika stanowi tylko jakąś część ogólnego wyposażenia, o którego stan techniczny i wizualny także trzeba dbać (czasem z jeszcze większą częstotliwością i zaangażowaniem).

W firmie można też wprowadzić zasadę samodzielnego czyszczenia monitorów. Jest to praktykowane dość rzadko i raczej w kameralnych firmach, które nie zatrudniają wykwalifikowanego zespołu porządkowego i boją się o jakość czyszczenia elektroniki. 

 



autor: Paulina Duda

Koordynator Operacyjny Fresh Facility, odpowiada za relacje z kluczowymi klientami na terenie Krakowa.