Jak wyceniamy sprzątanie biura?

Przygotowywanie wyceny dla firm - jak wygląda?

ie biura

Sprzątanie biura to czasochłonna czynność, która wymaga indywidualnego podejścia. Chodzi o to, żeby dobrze zaplanować czas sprzątania, jego przebieg czy wreszcie dopasować urządzenia i środki myjące do rodzaju pielęgnowanych powierzchni. Najkorzystniejszą wyceną będzie więc taka, która uwzględni każdy z elementów i będzie spersonalizowaną  propozycją dla każdego klienta. Zobacz, jak swoje usługi wyceniają profesjonalne firmy porządkowe.

 

cennik sprzątania biura

 

Indywidualna wycena czy sztywny cennik?

 

Być może szybciej jest wejść na stronę internetową i od razu otrzymać kompletny cennik usług porządkowych. Jednak nie jest to popularna praktyka, a już na pewno nie w nowoczesnych firmach prokonsumenckich. Dlaczego? Bo sztywne stawki nie uwzględniają indywidualnych potrzeb i oczekiwań zleceniodawców. W dodatku mogą obejmować usługi, z których ten wcale nie chce skorzystać! To oczywiste, że inaczej przebiega sprzątanie laboratorium czy placówki medycznej, a inaczej biurowca czy szkoły. Kluczem do otrzymania idealnie dopasowanej oferty jest rozpoznanie tych potrzeb, zaplanowanie działań i wycenienie ich w uczciwy sposób. 

 

Porozmawiaj z przedstawicielem firmy sprzątającej

 

Nie obawiaj się kontaktu z przedstawicielem firmy. To najlepsza i najszybsza droga do tego, aby poznać spersonalizowaną ofertę, a nawet zyskać pole do negocjacji. W dobrych przedsiębiorstwach działają koordynatorzy odpowiedzialni za tworzenie ofert dla klientów. Na podstawie przedstawionych oczekiwań, ale też poznawszy dostępny budżet i wymagania co do zakresu oraz częstotliwości sprzątania przygotują oni konkretną ofertą. Jasną i przejrzystą – bez ukrytych opłat czy niezrozumiałych zapisów.

 

cana sprzątania biura

 

Stawki orientacyjne i przykładowe ceny

 

Oczywiście każdy, kto w ogóle pomyśli o zatrudnieniu firmy do sprzątania biura, chce poznać przynajmniej orientacyjny cennik. To zrozumiałe – zanim skontaktuje się z prośbą o szczegółowe informacje, będzie już wiedział, jakich odpowiedzi mniej więcej się spodziewać. Pamiętaj jednak, że wyceny umieszczane na stronach internetowych są przykładowe – cennik sprzątania biura zależy od wielu czynników!

 

Jak czytać cennik na stronie?

 

Całkowite zatajenie cen czy ukrywanie ich przed oczami potencjalnych klientów nie jest rozsądnych posunięciem i nie wzbudza zaufania. Zupełnie inne, bardziej wiarygodne wrażenie sprawia strona internetowa, na której cennik sprzątania biura funkcjonuje i obejmuje poszczególne usługi np. prania wykładzin czy mycia okien.

Firmy bardzo często proponują rozliczenie zależne od metrażu, co pozwala łatwo i uczciwie obliczyć finalny koszt całej usługi. Na przykładzie Fresh Facility:

  • sprzątanie biura poniżej 300 metrów kwadratowych – od 4 złotych za metr kwadratowy,
  • sprzątanie biura powyżej 300 metrów kwadratowych – od 3 złotych za metr kwadratowy.

Zauważ, że podawane stawki poprzedza słowo „od”. To znaczy, że wartość w cenniku sprzątaniu biura to minimalna cena dla danej usługi – nie zapłacisz za nią mniej, lecz możesz się spodziewać, że będzie drożej. Oczywiście finalny koszt powinien zostać ustalony na etapie podpisywania umowy i w niej ujęty. Zaoszczędzi Ci to przykrych niespodzianek oraz rozczarowań.

 

Co obejmuje cena, czyli za co właściwie płacisz?

 

Mycie okien, pranie wykładzin, odkurzanie, ozonowanie – to tak naprawdę tylko część usług dodatkowych, które mogą zostać doliczone do pakietu podstawowego. W dobrych firmach do ceny zalicza się jeszcze szereg czynności dodatkowych, takich jak praca koordynatora czuwającego nad poprawnością realizowanych zadań, profesjonalny sprzęt i wysokiej jakości chemia czyszcząca. Trzeba zawsze dowiedzieć się, czy w „podejrzanie” taniej ofercie płyny i akcesoria są w ogóle wliczone w cenę, czy zleceniodawca musi je zapewnić sam. To oczywiście sprawi, że finalnie i tak zapłacisz tyle samo lub więcej, lecz dodatkowo stracisz sporo czasu na zakupy.

 

cennik usług sprzątania

 

Co jeszcze się liczy? Za droższymi ofertami kryje się legalnie zatrudniany personel, który bardziej niż inny jest zaangażowany w pracę, odczuwa z niej satysfakcję i rozwija się dzięki branżowym szkoleniom. W cenie jest też polisa OC, z której pokrywane są ewentualne szkody wyrządzone podczas sprzątania, a także kompleksowość i ciągłość zadań bez przestojów, które dezorganizują pracę biura.

 

Co wpływa na stawki za sprzątanie?

 

Reasumując – cennik sprzątania biura nie powinien być sztywny, bo nie stwarza to klientowi możliwości negocjacji stawek. Elastyczne ceny to znacznie bardziej atrakcyjna opcja. A na wycenę wpływa:

  • lokalizacja biura (dzielnica miasta, jak daleko trzeba dojechać),
  • powierzchnia biura (im większa tym tańsze sprzątanie w przeliczeniu na metr kwadratowy),
  • zakres czynności,
  • wybór środków myjących (standardowe, profesjonalne, ekologiczne),
  • rodzaj czyszczonej powierzchni (mycie posadzki z płytek ceramicznych a mycie posadzki wyłożonej wykładziną; czyszczenie tradycyjnych okien a polerowanie dużych witryn sklepowych itd.).

 

sprzątanie biura cena

 

Ponadto niektóre firmy dają możliwość innego rozliczenia – nie za czynność, lecz za roboczogodziny. Wynajem pracownika może kosztować od 30 złotych za godzinę (w zależności od liczby godzin). Nie ma przy tym górnej granicy. Wszystko znów zależy od powyższych czynników, jak również kompetencji samego fachowca.