Jakie kwiaty do biura?

Jakie rośliny wybrać do przestrzeni biurowej?

jakie kwiaty do biura

Biuro to nie tylko biurka, krzesła i komputery. To także otoczenie, na które składają się  m.in. dekoracje. Jedną z nich są kwiaty, które oprócz oczywistej funkcji ozdobnej okazują się być bardzo praktyczne. Dlaczego? Ponieważ świetnie filtrują powietrze, usuwając z niego m.in. zarodniki grzybów czy formaldehydy. W przyjemnym mikroklimacie wydajniej się pracuje! Przeczytaj, jakie gatunki sprawdzą się najlepiej w Twoim miejscu pracy.

 

jakie kwaity do biura?

 

Współczesne biura są coraz bardziej komfortowe, kolorowe i urządzone ze smakiem. Trudno nie zauważyć, że pracodawcy bardzo starannie projektują, a potem wyposażają miejsca pracy. Te mają już nie tylko służyć realizowaniu obowiązków zawodowych, ale też stają się przestrzenią do rozwijania kreatywności i osiągania wyżyn wydajności. Jak uzyskać najlepsze rezultaty? Ważne są detale, w tym wybór odpowiednich kwiatów.

 

Czy kwiaty w biurze są potrzebne? 3 argumenty

 

Skupiając się na urządzaniu przestrzeni biurowej, wiele osób zapomina o znaczeniu dodatków i dekoracji. Okazuje się jednak, że nie są one jedynie „zbieraczami kurzu”, lecz ważnymi elementami całej aranżacji. Dotyczy to zwłaszcza kwiatów, które oprócz niewątpliwych walorów ozdobnych, pozytywnie wpływają na mikroklimat i pracowników. Jak?

 

Poprawiają jakość powietrza

 

Niektóre gatunki bardzo skutecznie wyłapują i usuwają z Twojego otoczenia formaldehyd wydobywający się z klejonych mebli, dym papierosowy, cząsteczki kurzu unoszące się po odkurzaniu. Pełnią nie tylko  funkcję biofiltrów, ale też regulują stopień wilgotności powietrza.

 

Wpływają kojąco na pracowników

 

Nie da się zaprzeczyć, że przebywanie wśród zieleni koi, wycisza, relaksuje. Oczy, które mogą oderwać się od monitora, by na kilka chwil spocząć na kwiecie i delektować się jego kolorem oraz pięknem, szybciej się regenerują, nie wysychają i nie męczą się wielogodzinną pracą przed ekranem.

 

Poprawiają efektywność realizowanych zadań

 

Choć wydaje się to zaskakujące, to obserwacje i statystyki nie kłamią. Produktywność pracowników przebywających w biurach wypełnionych roślinami jest wyższa nawet o 10-15% niż pozostałych, a także popełniają oni o 12% mniej błędów*! Jak się okazuje wygląd miejsca pracy, a także styl, w jakim utrzymane jest biuro ma ogromny wpływ na samopoczucie pracownika. Niesprzyjające są przestrzenie minimalistyczne, puste, pozbawione ozdób czy kwiatów. 

W biurze, tak samo jak w domu, priorytetem jest wykreowanie przyjemnego mikroklimatu. Klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja… nawet najnowocześniejsze systemy regulujące jakość oraz parametry powietrza nie sprawdzą się tak dobrze, jak kojące ciało i zmysły rośliny. Jednak, aby ich obecność w miejscu pracy przyniosła wyłącznie korzyści, musisz wiedzieć, jakie gatunki kwiatów w biurze najlepiej wybrać. 

* Dane ze strony https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zielone-biuro-wplyw-roslin-na-wydajnosc-pracownikow na podstawie raportu „The relative of green versus lean office space” przedstawionego po badaniu Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA)

 

Jakie gatunki kwiatów sprawdzą się w biurze?

 

Wybierając kwiatki do biura, nie sugeruj się wyłącznie ich ceną czy wyglądem. Te są ważne, ale priorytetem jest to:

  • Jakie wymagania ma roślina? Jeżeli potrzebuje dużo uwagi, nawożenia, przesadzania, światła, wilgoci itd. to może się okazać, że w biurze nie pożyje zbyt długo.
  • Jak duża urośnie? Jeżeli roślina ma szybkie tempo wzrostu, wkrótce może się okazać, że zajmie zbyt dużo miejsca i zasłoni światło dzienne lub ograniczy widoczność.
  • Czy nie ma właściwości alergizujących lub innych szkodzących zdrowiu? Dzisiaj dużo osób skarży się na alergie wziewne lub kontaktowe. Lepiej unikać roślin takich jak hiacynty, a nawet popularne fikusy czy bluszcze – ich sok może spowodować reakcję alergiczną w postaci obrzęku i swędzącej wysypki na skórze.

Zrozumiałe jest, że jako przedsiębiorca czy kierownik biura masz mało czasu i raczej nie chcesz tracić go na przeglądanie katalogów, czy encyklopedii roślin. Zrobiliśmy to za Ciebie – oto przykłady 5 kwiatów, które spełniają powyższe wymagania i dobrze sprawdzają się w miejscu pracy:

Zamiokulcas zamiolistny – zdecydowanie jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych nie tylko w biurach, ale ogólnie w przestrzeni publicznej. Czemu zawdzięcza swoją sławę? Przede wszystkim mało wymagającej uprawie, efektownemu i szybkiemu wzrostowi nawet w słabym świetle i niewielkiemu zapotrzebowaniu na wodę.

 

Wężownica (sanseweria)– to charakterystyczny kwiat, który wystrzela z donic i rośnie do góry. Liściem mogą przybierać formę rurek albo otwierać się w kierunku światła. Sprawdza się doskonale w biurze, bo ma zdolność pochłaniania szkodliwych substancji z powietrza.

 

 

Palma chamedora – jako kwiat w biurze palma tego gatunku sprawdza się bardzo dobrze. Wynika to z tego, że ma piękny soczyście zielony kolor listków, a rośnie dynamicznie, przy minimalnym nakładzie sił (wymaga tylko podlewania i czasem lekkiego nawozu). 

 

Paproć – bardzo dobry wybór do biur, w których temperatura powietrza waha się od 18 do 23 stopni i gdzie jest ograniczony dostęp do światła dziennego. Możesz ustawić ją z dala od okna, np. na regale z segregatorami czy ladzie recepcyjnej.



Zamów darmową
wycenę sprzątania
biura


Skrzydłokwiat – kolejna z popularnych biurowych odmian roślin o małych wymaganiach, lecz bujnym wzroście. Świetnie pochłania nieprzyjemne aromaty pozostające po dymie papierosowym – benzen i formaldehyd. Najlepiej sprawdzi się jako kwiat w biurze, gdzie umieszczone są komputery.

 

Powyższe kwiaty można ustawiać w dowolnych konfiguracjach, bo nie wymagają stałego dostępu do światła dziennego. Trzeba jednak pamiętać o ich podlewaniu, nawożeniu oraz przesadzaniu, gdy system korzeniowy rozrośnie się zbyt mocno. Te zadania najczęściej wykonują pracownicy z firmy zajmującej się sprzątaniem powierzchni biurowych. 

 

 

Pielęgnacja kwiatów w biurze. Kto za nią odpowiada?

 

Pozostaje jeszcze kwestia tego, kto zajmuje się utrzymaniem biurowej zieleni. Niektóre firmy decydują się na współpracę z wysoko wykwalifikowanym florystą, ale ten skupia się głównie na kompozycjach kwiatowych i egzotycznych roślinach, które przy uprawie wymagają odpowiedniej wiedzy. Zadania z czyszczeniem i podlewaniem roślin doniczkowych są mniej wymagające. Zazwyczaj to zadanie powierzane jest firmie zajmującej się sprzątaniem powierzchni biurowych. Zapytaj firmę sprzątającą, na jakich warunkach jest w stanie zorganizować obsługę florystyczną. Zdarza się, że pracodawcy, w ramach prowadzonych akcji PR-owych czy integracyjnych, zachęcają pracowników do przynoszenia własnych roślin i ustawiania ich na biurkach. Wtedy może się okazać, że za pojedyncze okazy odpowiadają ich właściciele. 

 

Interesuje Cię kwestia organizacji przestrzeni w biurze?