Maseczki ochronne – Czy trzeba nosić maseczkę w biurze? 

Maska ochronna na twarz może zapewnić dodatkową ochronę przed zarażeniem. Pomimo pewnego dyskomfortu, nie ma znanych zagrożeń związanych z noszeniem osłony twarzy. Pomijając koszt zakupu, jest to praktyczne rozwiązanie, które w połączeniu ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, może ograniczyć rozpowszechnianie się wirusa. Czy to oznacza, że będziemy nosić maseczki w biurze? 


Pod koniec 2019 r. w Chinach pojawił się nowy koronawirus SARS-CoV-2 i to wydarzenie przesądziło o losach świata przez następne kilka miesięcy. Rzeczywistość zmieniła się i jednym z nowych elementów dnia codziennego stały się maseczki ochronne.  

 

Noszenie maseczek ochronnych najważniejsze pytania 

 

Nowy wirus jest niezwykle zaraźliwy i ta niewdzięczna cecha spowodowała paraliż niemal całego świata. Podczas gdy niektórzy z COVID-19 przechodzą chorobę łagodnie, inni mogą mieć poważne trudności z oddychaniem, zapalenie płuc, a nawet niewydolność oddechową. Osoby starsze i osoby z chorobami przewlekłymi są najbardziej zagrożone. Maseczki nosimy głównie po to, by nie roznosić wirusa. Wielu z nas ze względu na łagodne objawy może nie wiedzieć, że jest nosicielami. Z tego powodu od połowy kwietnia w Polsce został wprowadzony obowiązek noszenia maseczek. To dla nas zupełnie nowa sytuacja, nic dziwnego, że obowiązek noszenia maseczek rodzi wiele pytań: 

 

  • Jak zakładać maseczkę ochronną? 
  • Jaka maseczka ochronna jest najlepsza?
  • Czy trzeba nosić maseczkę w biurze? 

 

Maski ochronne zwykle ​​o prostokątnym kształcie wykorzystywane są do zakrywania twarzy w czasie trwającej epidemii. Maska ma elastyczne paski lub troczki, które można zapiąć za uszami lub zawiązać za głową, aby utrzymać ją na miejscu. W górnej części maski może znajdować się metalowy pasek, który można ścisnąć, aby dopasować maskę do nosa. Prawidłowe zakładanie i zdejmowanie masek na twarz może pomóc chronić osoby w Twoim otoczeniu. Jeśli jesteś chory i musisz przebywać w otoczeniu innych osób, odpowiednie noszenie maski może uchronić osoby wokół Ciebie przed zachorowaniem. Kluczowe jest odpowiednie nakładanie i zdejmowanie maski. 

 

Rodzaje maseczek ochronnych — jak nosić? 

 

Maseczka fizelinowa dwu lub trzy warstwowa jednorazowa na gumki, lub na troki:

  • zaczepić za jednym uchem, naciągnąć na twarz i zaczepić za drugim uchem 
  •  zawiązać górne troki najpierw, potem dolne (taka kolejność zapobiega dotykaniu maseczki do ubrania lub szyi) 
  • delikatnie złapać dolną część maseczki i naciągnąć na brodę
  • nie dotykać maseczki podczas noszenia, nie poprawiać, nie przesuwać, nie zdejmować do picia, jedzenia, palenia i pod żadnym pozorem nie nosić pod brodą
  • maseczka tego typu jest przeznaczona do użytku jednorazowego, nie dłużej niż 4 godziny, bądź do momentu, dopóki nie zrobi się wilgotna.

 

Maseczka chirurgiczna jednorazowa na gumki lub troki:

  • zasada zakładania i noszenia jest w przypadku maseczki fizelinowej 
  • maseczka przeznaczona do użytkowania do 8 godzin bądź do zawilgocenia.

 

Maseczka bawełniana dwu lub trzywarstwowa z kieszonką na filtr:

  • zasada zakładania i noszenia jak w przypadku maseczki fizelinowej 
  • filtr fizelinowy jest jednorazowy, nie wolno go prać, po użyciu należy wyrzucić
  • maseczkę należy nosić nie dłużej niż do 4 godzin bądź do zawilgocenia
  • po użyciu wyprać w temperaturze od 60 stopni lub zalać gotującą wodą z czajnika, następnie wyprać ręcznie w płynie/ mydle/innym środku
  • wyprasować, gorącą para zneutralizuje wirusy i bakterie .

 

Ozonowanie biura w przypadku zdiagnozowanego przypadku COVID-19
Ozonowanie pomieszczeń - szybkie terminy

 

Maseczki ochronne — jaką wybrać, o czym pamiętać? 

 

  • Wszystkie te maseczki nie dają 100% gwarancji ochrony, ale minimalizują ryzyko zarażenia drogą kropelkową.
  • Maseczki ściągamy, łapiąc za gumki, bądź troki, nie dotykamy żadnej innej części maski. 
  • Przy maseczkach jednorazowych należy je włożyć do woreczka, torebki, zawiązać i dopiero wyrzucić.
  • Przed każdym założeniem należy dokładnie umyć ręce i nie dotykać maseczki od wewnątrz 
  • Ważne, aby każda maseczka dobrze przylegała do twarzy, nie odstawała po bokach i pod brodą. 
  • Jeżeli maseczka ma sznurki za uszy, przed użyciem należy przymierzyć w domu i dopasować długość tak, żeby maseczka zakrywała szczelnie nos i usta
  • Maseczek na twarz nie nakłada się dzieciom poniżej 4, osobom mającym problemy z oddychaniem lub tym, które nie są w stanie samodzielnie zdjąć maski.

 

Maski ochronne wykonywane samodzielnie

 

Domowe maseczki z tkaniny to dopuszczalny sposób zakrywania twarzy w czasie pandemii. Używanie maseczek domowej roboty w miejsce tych chirurgicznych to dobry pomysł, ponieważ te krytyczne materiały powinny być zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia i innych osób udzielających pierwszej pomocy medycznej. Płócienne maski na twarz można wytwarzać w domu ze zwykłych materiałów. Maski szyte w domu mogą obniżyć ryzyko ludzi bez objawów przenoszenia wirusa przez mówienie, kaszel lub kichanie. Są lepsze niż nieużywanie żadnej maski i oferują pewną ochronę, szczególnie tam, gdzie trudno jest utrzymać dystans społeczny.

 

 

Czy w biurze trzeba nosić maseczki? 

 

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśnia, że w biurze gdzie pracownicy zachowują wymagany dystans (1,5 metra w linii prostej), są wyposażeni w środki dezynfekujące, nie ma prawnego obowiązku nakładania maseczek. Maseczki w pracy muszą nosić pracownicy obsługujący klientów i przyjmujący interesantów.  Z obowiązku zwolnieni są Ci, którzy nie mogą nosić maseczek ze względu na swój stan zdrowia. 

 

Pamiętajmy! 
Noszenie maseczek ochronnych stanowi uzupełnienie dystansowania społecznego i prawidłowych praktyk higienicznych.

 


Autor: Katarzyna Zdziechowska
Koordynator Operacyjny Oddział Warszawa