Minimalizm w przestrzeni biurowej

Jak wygląda minimalistyczne biuro?

minimalizm w przestrzeni biurowej

Przy urządzaniu biura można kierować się różnymi trendami. Jednym z najpopularniejszych i nieprzemijających jest zachowanie umiaru w doborze elementów wyposażenia czy kolorów. Minimalizm w biurze sprawdza się świetnie, ponieważ pozostawia przestrzeń dla rozwoju kreatywności i pozwala skupić się na tym, co najważniejsze. Ograniczenie liczby mebli i dekoracji to najlepszy sposób na pozbycie się nic niewnoszących rozpraszaczy. Nie oznacza to jednak, że biuro ma być nudne czy nieprzytulne. Przeciwnie – skupiając się na jakości, a nie ilości można stworzyć elegancką przestrzeń, która spodoba się wszystkim!

 

Dlaczego w ogóle warto zastanawiać się nad stylem, w jakim urządzimy biuro? Nie chodzi już tylko o to, jak firma będzie postrzegana w oczach klientów czy konkurencji, lecz o to, jak będą czuli się zatrudnieni w niej pracownicy. Liczne badania i opinie psychologiczne potwierdzają wpływ estetycznego oraz funkcjonalnego wnętrza na zadowolenie ludzi, ich wewnętrzny spokój oraz realizowanie obowiązków zawodowych z większym zaangażowaniem. Warto przełożyć tę teorię na praktykę i wykorzystać podczas dobierania kolorów wnętrz, mebli oraz dodatków do biura. 

 

Minimalizm – podstawowe zasady

 

Trudno jednoznacznie zdefiniować, czym w projektowaniu wnętrz jest minimalizm. Na pewno tym, o czym wspominaliśmy już na samym początku – w tym trendzie nie ma miejsca na przerost formy nad treścią. Jest natomiast przestrzeń dla mebli i sprzętów, które są niezbędne do realizowania codziennych obowiązków. Zazwyczaj jest to biurko i fotel obrotowy, szafa na dokumenty, kanapa dla zaproszonych gości. 

 

 

Teraz, znacznie bardziej niż jeszcze kilka lat temu, przywiązuje się wagę do jakości elementów wyposażenia. Nie ma miejsca na półśrodki, dlatego popularnością cieszą się biura z elektryczną regulacją wysokości oraz ergonomiczne, perfekcyjnie wyprofilowane fotele. Ważne jest nie tylko to, jak się prezentują i jaki komfort oferują na co dzień, ale też to, czy są łatwe w utrzymaniu czystości. Projektowanie wnętrz minimalistycznych jest też tym podyktowane – sprzątanie przestrzeni biurowej, która nie jest przeładowana rzeczami jest szybsze i bardziej dokładne. 

Jak wygląda minimalistyczne biuro?

 

Minimalistyczne biuro powinno być przede wszystkim przestronne. Mało mebli, oznacza dużo światła i łatwiejszą komunikację pomiędzy biurkami, gabinetami czy ogólnie częściami budynku. W takim miejscu – dosłownie i w przenośni – lepiej się oddycha. Brak zatłoczonych open space’ów to korzyść dla wszystkich. Zarówno pracowników, którzy w hałasie i chaosie są narażeni na większy stres i trudności z koncentracją, jak również ekipy zatrudnionej do sprzątania przestrzeni biurowej. 

 

W wykreowaniu minimalistycznej przestrzeni ważne są odpowiednio dobrane kolory. Bazę stanowi oczywiście biel, szarość lub beż, choć nie jest powiedziane, że musisz rezygnować z wyrazistych kolorów takich jak czerwony czy niebieski. Z powodzeniem zaadaptujesz je do swojego schludnego biura, np. w postaci ram na obrazy czy sof dla klientów. 

 

 

Nie twierdzimy, że w minimalistycznym biurze nie ma miejsca na dodatki. Jest – i to w różnych częściach budynku. Na korytarzach możesz powiesić plakaty, jednak niech będą to biało-czarne fotografie lub mapy topograficzne miast. A może grafiki z motywacyjnymi hasłami? Unikaj przepychu i łączenia ze sobą przypadkowych obrazów w formie rozbudowanych galerii. 

 

Dlaczego warto urządzić minimalistyczne biuro?

 

W firmach pracują ludzie, którzy mają różne potrzeby i upodobania. Nigdy nie zaspokoisz wszystkich, ale pozwól swoim pracownikom na kreowanie własnej przestrzeni i personalizowanie jej. Jeżeli tłem będzie neutralna, oszczędna w formie baza, to postawione na biurkach zdjęcia, bibeloty czy amulety nie będą pogłębiały wrażenia chaosu. Przeciwnie – wybrzmią jeszcze wyraźniej. 

 

Minimalistyczne biuro:

 

  • jest pozbawione rozpraszaczy – łatwiej się skupić na pracy,
  • jest ponadczasowe i eleganckie – nigdy się nie nudzi i nie traci na aktualności,
  • jest wygodne i funkcjonalne – łatwo można się po nim poruszać,
  • pasuje wszystkim – zachowanie neutralności stylistycznej i kolorystycznej daje pewność, że wszyscy pracownicy będą tu czuli się dobrze, nikogo nie przytłoczy bogactwo form i nadmiar rzeczy,

 

 

 

 

To najważniejsze argumenty przemawiające za urządzeniem minimalistycznego biura o ponadczasowym szyku i wysokiej użyteczności.

 

Z tego nie rezygnuj w minimalistycznym biurze!

 

Przy urządzaniu biura możesz zrezygnować z wielu rzeczy. Jednak są takie – pominąwszy meble i elektronikę – które powinieneś uwzględnić w swoim projekcie. Chodzi np. o kwiaty, dla których zawsze warto znaleźć miejsce. Soczysta zieleń liści koi zmęczony wzrok i pozwala mu na moment odpocząć od wpatrywania się w ekran. Kwiaty produkują tlen, a pochłaniają zanieczyszczenia, dlatego nie tylko ożywiają monochromatyczne przestrzenie, ale też kreują przyjemny mikroklimat.

 

Wreszcie nie rezygnuj z wysokiej jakości usług sprzątających. Czystość w minimalistycznym biurze to podstawa, dlatego sprzątanie przestrzeni biurowej nadal warto powierzać specjalistom.