Ozonowanie pomieszczeń – wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej metodzie dezynfekcji

ozonowanie pomieszczeń

Pytania o ozonowanie pomieszczeń pojawiają się coraz częściej. Nasi specjaliści każdego dnia odpowiadają na liczne zapytania, związane z samym  procesem czy właściwościami ozonu. Ozon od lat jest szeroko stosowany przez ludzi do dezynfekcji i sterylizacji pomieszczeń. Z tego powodu ozon powinien zostać przyjęty jako broń w globalnej walce z COVID-19. Ozon jest sprawdzoną i oficjalnie zalecaną metodą eliminacji wirusów i patogenów.

 


1. Czy ozon zabija koronawirusa?


Badania przeprowadzane na wirusach z grupy SARS potwierdzają neutralizację wirusa przy odpowiednio wysokim stężeniu ozonu w pomieszczeniu. Ozon podobnie jak wirus jest dwukrotnie cięższy, niż otaczające nas powietrze więc bez problemu osiada na powierzchniach i je neutralizuje. Przy obecnej epidemii koronawirusa SARS-CoV2 Sanepid rekomenduje ozonowanie karetek, pojazdów policji, jak również placówek medycznych i aptek, a także innych pomieszczeń zagrożonych zakażeniem.

W kontekście ozonowanie stanowisko zabrał Narodowy Instytu Zdrowia Publicznego. Ozonowanie przestrzeni biurowych jest polecane w sytuacji epidemiologicznej, przy zachowaniu pełnego nadzoru procesu. Dr n. med Grzegorz Juszczak zaznacza:

‘Ozonowanie pomieszczeń powinno być zawsze wykonywane przez wykwalifikowany personel zabezpieczony odpowiednim wyposażeniem ochrony osobistej oraz mierniki stężenia ozonu’.

źródło: Opinia NIZP-PZH z dn. 2.04.2020 r. dot. dezynfekcji pomieszczeń biurowych poprzez ozonowanie i skuteczności powyższej metody w zwalczaniu SARS-CoV-2 oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem jej stosowania


2. Jakie stężenie ozonu powinno być uzyskane w pomieszczeniu, żeby zabić bakterie i wirusy?


Stężenie ozonu podczas zabiegu ozonowania powinno wynosić min. 2ppm przy dłuższym czasie trwania usługi oraz do 5-7ppm przy ekspresowym wykonywania ozonowania. Wyższe stężenie nie poprawi działania, równie ważny jest czas potrzebny na przeprowadzenie ozonowania.

dezynfekcja biura Fresh facility


3. Ile trwa ozonowanie?


Dokładny czas zależy to od wielkości powierzchni, jak również od ilości maszyn i przedmiotów znajdujących się pomieszczeniu. Dodatkowo po zakończonym zabiegu należy odczekać do ok. 1-2h i wywietrzyć pomieszczenie, aby stężenie ozonu spadło do bezpiecznego poziomu.

Dla przykładu:

pomieszczenie 600m3 – czas ozonowania ok. 2 – 4h
pomieszczenie 1500m3 – czas ozonowania od ok. 3 – 8h 


4. Po jakim czasie od zakończenia ozonowania można korzystać z pomieszczeń?


Po zakończeniu usługi, ozonowanie pomieszczenia muszą zostać dokładnie wywietrzone.

Można z nich korzystać już po ok. 2-4 godzinach.

 

sprzątanie biura

 


5. Czy ozonowanie wpływa szkodliwie na elektronikę i maszyny?


Ozonowanie nie wpływa negatywnie na urządzenia takie jak komputery, drukarki czy maszyny, ponieważ ozon rozkłada się do postaci czystego tlenu i nie pozostawia po sobie żadnych odpadów.


6. Czy z pomieszczenia należy usunąć kwiaty?


Tak, ponieważ w krótkim czasie na małej powierzchni występuje wysokie stężenie ozonu, co wpływa negatywnie na organizmy żywe.

 

jakie kwiaty do biura? 


7. Czy do ozonowania używa się środków chemicznych?


Nie, ozon wytwarzany jest w sposób naturalny. Produkowany jest naturalnie poprzez rozszczepienie cząsteczek powietrza, w którym ozon jest jednym z trzech składników, przez promieniowanie UV lub wyładowania elektryczne.


8. Czy ozonowanie usuwa nieprzyjemne zapachy np. starych pomieszczeń?


Tak, dla poprawy efektu należy jednak usunąć źródło np. wyprać wykładziny, wyczyścić tapicerkę etc. aby zwielokrotnić jakość usługi i długość efektu świeżości.


9. Jaka jest różnica pomiędzy zamgławianiem a ozonowaniem?


Przy metodzie zamgławiania używamy specjalistycznych środków chemicznych, w odróżnieniu od ozonu gdzie jest to pozyskiwane naturalnie jako jeden ze składników powietrza.

Zamgławianie lepiej sprawdza się w wysokich pomieszczeniach, ponieważ bezpośrednio rozpryskuje aerozol (sucha mgła). Przy metodzie ozonowania musielibyśmy wytworzyć odpowiednie stężenie na większej kubaturze pomieszczenia, co wiąże się z wydłużeniem czasu całego procesu.

 

 

pranie wykładzin w biurze


10. Jak często można wykonywać ozonowanie?


Zabieg ozonowania można przeprowadzać cyklicznie np. co tydzień. Wszystko zależy od potrzeb, jakie wynikają ze specyfiki danego obiektu.

 


11. Czy do przeprowadzonym zabiegu ozonowania wystawiamy certyfikat, który potwierdzają wykonanie usługi?


Tak, wystawiamy certyfikat (zaświadczenie), że usługa została wykonana przez naszą firmę, z opisem jaką technologią został przeprowadzony zabieg oraz jakie stężenie zostało osiągnięte w pomieszczeniu.


12. Jakie korzyści daje zabieg ozonowania?


Ozon neutralizuje nie tylko wirusy, ale również bakterie, grzyby, pleśnie, zarodniki. Pozostawia uczucie świeżości (jak po burzy) usuwa nieprzyjemne zapachy, jak również jest pomocny dla alergików, ponieważ zabija drobnoustroje, alergeny i roztocza.


13. Jak przebiega cały proces ozonowania?


Zabieg ozonowania składa się z 5 podstawowych etapów:

  1. przygotowanie pomieszczenia (min. wyniesienie kwiatów oraz uszczelnienie całego pomieszczenia),
  2. właściwe rozstawienie oraz uruchomienie generatorów ozonu,
  3. monitorowanie przebiegu procesu wraz z kontrolą stężenia ozonu w pomieszczeniu,
  4. wyłączenie urządzeń, odczekanie około 20-30 min, aż cały wygenerowany ozon rozłoży się w pomieszczeniu,
  5. pomiar poziomu stężenia w powietrzu, wietrzenie aż do uzyskania poziomu właściwego bezpiecznego dla ludzi.

 


14. Jak wygląda usługa ozonowania?


W pomieszczeniu ustawiane są specjalistyczne maszyny (generatory), które dzięki specjalnej budowie naturalnie z otaczającego nas powietrza wytwarzają ozon dzięki promieniom UV (jak słońce) lub wyładowaniom elektrycznych (jak burza), które to rozbijają cząsteczki powietrza na ozon.

Dla szybszego rozprowadzania ozonu wstawiane są dodatkowo wentylatory, które mechanicznie wymuszają ruch powietrza w pomieszczeniu.


15. Czy ozonowanie jest to bezpieczne dla zdrowia?


Tak, naturalne pochodzenie ozonu jako jeden z trzech głównych składników powietrza (niebezpieczne jest jedynie wysokie stężenie na małej powierzchni, które występuje, gdy maszyna wytwarza ozon).


16. Jakiego sprzętu używa Fresh Office do wykonania ozonowania?


Do ozonowania pomieszczeń używamy profesjonalnego sprzętu dwóch polskich producentów: Laboratorium naukowo-wdrożeniowe Korona, ECS O3ozon.

 

sprzątanie biura


Dowiedz się więcej: