Pies w biurze

Czy zwierzęta w miejscu pracy to dobry pomysł?

pies w biurze

Kiedyś było to nie do pomyślenia, a dzisiaj coraz częściej staje się standardem. Obecność czworonogów w miejscach pracy jest nie tylko akceptowana, ale wręcz rekomendowana. W ślad za takimi gigantami jak Amazon czy Google coraz więcej firm na świecie pozwala właścicielom psów na przyprowadzanie ich do biura. Dlaczego? Bo wywiady i obserwacje wyników jasno pokazują, jak pozytywnie obecność zwierząt wpływa na nastroje, satysfakcję i wreszcie relacje międzyludzkie. Pies w biurze? Tak, ale są trzeba to zrobić mądrze.

 

 

 

Obecność psa w biurze w świetle przepisów prawa i BHP

 

W przepisach polskiego prawa, a nawet w regulacjach BHP trudno znaleźć jakąkolwiek wzmiankę na temat tego, że w biurach nie mogą przebywać zwierzęta. O tym, czy dane miejsce jest pet-friendly decyduje więc właściciel firmy. Oczywiście jego aprobata to jeszcze za mało, żeby móc zadecydować o przyprowadzaniu pupila do pracy. Trzeba wziąć bowiem pod uwagę naturalne ograniczenia wynikające ze specyfiki danej branży, np. konieczność utrzymania sterylnych warunków. Ponadto ważne jest zdanie innych osób. Jeśli w zespole jest alergik czy osoba, która boi się zwierząt, to pomysł pracy ze zwierzętami prawdopodobnie trzeba będzie odrzucić.

 

pies w biurze

 

Dlaczego warto zabierać psa do pracy?

 

Załóżmy, że w Twoim biurze nie ma żadnych ograniczeń, co do pracy ze zwierzętami. Możesz zatem zdecydować o zabraniu ze sobą psa. Pomysł ucieszy nie tylko właściciela, ale też czworonoga, który nie będzie musiał spędzać kolejnego dnia w samotności, zamknięty w czterech ścianach mieszkania. 

  • Pozytywny wpływ psa na nastroje pracowników

O korzyściach płynących z pracy w towarzystwie czworonoga rozwodzą się naukowcy z całego świata. Według Centrum Badań Interakcji człowiek-zwierzę podlegającego Uniwersytetowi w Missouri obecność psa pozytywnie wpływa na jego właściciela, ale też pozostałych członków zespołu. Pozwala nawiązywać i podtrzymywać relacje towarzyskie, a także wpływa na rozluźnienie atmosfery w biurze.

  • Poprawa work-life balance

Bardziej konkretnie określiła to np. marka Purina produkująca żywność dla zwierząt domowych. Według badania z 2017 roku aż 40% zapytanych osób odpowiedziało, że dzięki pracy w towarzystwie psa poprawia się ich work-life balance. (Źródło: Purina.pl) Nie muszą wstawać wcześniej rano, by wyprowadzić psa. Nie muszą martwić się, co podczas ich nieobecności robi pupil. Nie muszą organizować opieki dla czworonoga, gdy planują pracować po godzinach. A to tylko niektóre z korzyści. 

 

biuro i pies

 

 

  • Zwiększenie produktywności

Przedsiębiorcy, którzy obawiali się, że pies w biurze oznacza dekoncentrację pracowników i spadek ich wydajności będą zaskoczeni. Okazuje się, że nawet 67% pracowników deklaruje poprawę produktywności, gdy mogą pracować z psem u boku! (Źródło: badanie Banfield Pet Hospital). 

  • Redukcja poziomu stresu

Stres w biurze to nieodłączny element codziennej pracy. Napięte terminy, piętrzące się zadania. Jak sobie z nimi poradzić? Choć nie pisze się o tym w popularnych poradnikach, to jednak rozwiązaniem wszystkich zmartwień może się okazać pies towarzyszący właścicielowi w pracy! Możliwość pogłaskania pupila czy oderwania na chwilę myśli od pracy wpływają na człowieka kojąco i redukują poziom odczuwanego napięcia. 

 

 

Moda na biura przyjazne zwierzętom

 

W Polsce trend na zabieranie zwierząt do biura trwa od około 5-6 lat. W 2016 roku powstała inicjatywa Pets At Work zrzeszająca przedsiębiorstwa, które wdrożyły lub zamierzają wdrożyć system pracy biurowej z psem. Teraz jest to szczególnie ważne, gdy pracownicy wracają do biur po wielomiesięcznej pracy zdalnej i ponownie musieliby cierpieć z powodu rozłąki ze swoim pupilem. Jak pomóc im w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości? Jeśli planujesz zaprosić zwierzęta do biura, to zrób to w 6 krokach:

  1. Uzyskaj zgodę (innych pracowników, zarządcy budynku).
  2. Przedstaw swój pomysł pracownikom, zbierz ich opinie.
  3. Zachęć, aby właściciele przyprowadzili psy na „spotkanie zapoznawcze – spacer” po biurze.
  4. Przystosuj biuro do czworonogów (ustaw miski z jedzeniem i wodą, przygotuj legowiska, zatrudnij firmę sprzątającą, aby na bieżąco usuwać sierść).
  5. Zachęcaj pracowników do aktywnego udziału w programie.
  6. Wykorzystaj to, że Twoja firma jest przyjazna zwierzętom do prowadzenia działań wizerunkowych.

Psy w biurze to szereg korzyści – poprawiają komfort i wydajność pracowników, pozytywnie wpływają na atmosferę. A jak to wygląda z perspektywy samego czworonoga? Czy taka inicjatywa jest korzystna również dla niego?

 

pies w biurze sprzątanie

 

Przygotowanie psa do odwiedzin w biurze

 

Zanim zabierzesz psa na cały dzień do pracy, oswój go z nowym miejscem podczas dni otwartych. Krótki spacer wystarczy na pierwszy raz. Kolejną wizytę wydłuż, ale zabierz czworonogowi ulubiony koc czy gryzak, aby miał ze sobą coś znajomego. Początkowo może on czuć się zestresowany i przytłoczony, szczególnie jeśli w Twoim biurze jest głośno, tłoczno i palą się jaskrawe światła. 

Weź pod uwagę, że nie każdy pupil poczuje się w biurze komfortowo. Nie jest to najlepsze miejsce dla psów wyjątkowo strachliwych, bardzo ruchliwych czy agresywnych. Zawsze jednak warto skonsultować się z behawiorystą, który pomoże psu w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Długofalowo korzyści będą odczuwalne zarówno przez pracownika, jak i jego pupila. Jednak, aby tak się stało biuro powinno być przystosowane do potrzeb psa. Niektórzy twierdzą nawet, że trzeba włączyć czworonoga do zespołu – przerwa na krótką zabawę, a może zaangażowanie go do noszenia papierów do kosza? Taki widok wcale nie należy do rzadkości, a firmy chętnie chwalą się „czworonożnymi pracownikami” np. w mediach społecznościowych.