Pomysły na wystrój biura

Dobre praktyki w aranżacji biur

aranżacja biura

Biuro to coś znacznie więcej niż tylko miejsce wykonywania obowiązków zawodowych. Wielu z nas spędza w nim około 40 godzin tygodniowo, więc nie jest przesadą stwierdzenie, że biuro to dla niektórych drugi dom. Biuro to także wizytówka – w oczach klientów czy kontrahentów firma jest postrzegana nie tylko przez pryzmat usług, które oferuje, ale też przestrzeni, którą zajmuje i adaptuje do własnych potrzeb. Czasem ważniejsze od oferty – przynajmniej podczas pierwszego spotkania – jest to, jak wygląda sala konferencyjna. Dlatego na etapie urządzania biura poświęć uwagę nie tylko rozkładowi mebli czy komputerów, ale też ogólnemu wystrojowi. Nie bój się przy tym dekoracji, które dodadzą temu miejscu spersonalizowanego charakteru.

 

Obecnie coraz jaskrawiej zarysowują się trendy, jakimi kierują się projektanci aranżujący biura. Dawniej chodziło wyłącznie o zapewnienie pracownikom stanowisk pracy i rozległe open space’y w zupełności załatwiały sprawę. Do czasu, aż liczne badania wykazały, że praca w takich miejscach ma wiele wad. 

 

wystrój wnętrz

 

Np. według naukowców z University of Queensland w Australii pracownicy przebywający w open space są bardziej narażeni na stres i kontakt z bakteriami oraz wirusami. Sprzątanie biura tylko częściowo rozwiązuje ten problem, dlatego firmy zaczęły więc szukać innych rozwiązań, a wiele z nich stanęło do wyścigu o miano najbardziej przyjaznego biura. Trudno orzec, czy zwycięzcą jest Google i jego siedziba w Amsterdamie, gdzie głównym punktem wystroju jest… przyczepa kempingowa, czy raczej londyński Ticket Master z placem zabaw dla dorosłych. Na pewno za  nimi poszli inni i dzisiaj tacy giganci jak Vodafone, Selgas Cano Architekture czy MindSpace inspirują innych. 

 

Ciekawych pomysłów na wystrój wnętrz nie brakuje też polskim firmom. Pixel z Poznania zapewnia pracownikom tzw. silent room, czyli pokój do wyciszenia się, z kolei na spotkania z klientami udostępnia sale konferencyjne urządzone w różnych stylach, np. PRL-u. 

 

Szukasz pomysłu na wystrój swojego biura? Nie daj sobie wmówić, że najważniejsze są klasyczne meble i komputery. Pójdź śladem wizjonerów i pozwól swojej wyobraźni się rozpędzić. Na pewno warto zapytać o zdanie pracowników – czego brakuje im w biurze? W jakich przestrzeniach czują się dobrze? Co wpłynęłoby na zwiększenie ich motywacji i zadowolenia z pracy? 

 

Przeczytaj > Biuro w małej firmie - jak urządzić? 

 

Biuro jak drugi dom

 

Porównaliśmy biuro do domu i nie było to przypadkowe. Najnowsze trendy jasno wskazują na to, że w ostatnich latach rośnie zainteresowanie projektami „udomowionymi”. Odchodzi się od kreowania przestrzeni chłodnych, budzących respekt i dystans. Mało kto czuje się w nich dobrze.

 

 

Znacznie przyjemniej jest przesiadywać na kolorowych kanapach o organicznych kształtach i zapraszać klientów do jasnych, przytulnych sal konferencyjnych. Taki wystrój nie współgra z charakterem Twojego przedsiębiorstwa? Oczywiście – nic na siłę. Rozważ jednak wydzielenie pomieszczeń, które będą służyły pracownikom. Nawet w najbardziej szanowanych kancelariach prawnych nie będzie nietaktem urządzenie kolorowego pokoju pobudzającego kreatywność pracowników, gdy tylko będą tego potrzebowali. 

 

Dobre praktyki w aranżacji biur – OfficeTelling

 

Jedną z najlepszych praktyk, którą można zaimplementować w swoim biurze jest OfficeTelling. Nazwa trendu w dosłownym tłumaczeniu oznacza opowieść o biurze i faktycznie tak, należy to interpretować. 

 

OfficeTelling jest inspirowany sztuką opowiadania historii w taki sposób, aby narracja była wciągająca, wywoływała emocje, motywowała i wpływała na budowanie oraz podtrzymywanie więzi. Można to zrobić na wiele sposobów – za pośrednictwem kolorów, wzorów, stylów, w jakich są utrzymywane wnętrza. Chodzi o to, żeby bez słów, a jedynie za pośrednictwem obrazów opowiedzieć o swojej marce w sposób maksymalnie autentyczny. 

 

Podział biura na strefy a wystrój

 

Planowanie wystroju musi współgrać z tym, jaka jest misja i motto Twojej firmy. Czy jest to marka nowoczesna, czy raczej konserwatywna. Jakich ludzi zatrudnia? Czego Ci ludzie oczekują? 

 

sprzątanie biur Fresh Facility

Dzisiaj wiele firm otwiera się na pracowników w każdym wieku, a zespoły tworzą osoby o bardzo różnych charakterach, temperamentach i potrzebach. Możesz zadbać o wszystkie. Wystarczy, że:

 

  • podzielisz biuro na strefy,
  • wydzielisz strefy do pracy kreatywnej, zespołowej, pracy solo, wyciszenia się,
  • zaaranżujesz każdą z sal z użyciem odpowiednich kolorów i motywów, aby odpowiadały one zainteresowaniom pracowników.

 

Czy to będzie niespójne? Wrażenia braku konsekwencji oraz chaosu unikniesz, decydując się na utrzymanie pomieszczeń wspólnych w zbliżonym klimacie. Będą one łącznikiem – neutralnym gruntem dla wszystkich pracowników oraz klientów.

 

Łączenie stylów – to nie problem! 

 

Nie bez powodu przypominamy Ci o tym, że w Twojej firmie pracują RÓŻNI ludzie. Każdy jest inny, ale swój indywidualizm do tej pory mógł podkreślać jedynie strojem. Jeżeli planujesz wystrój biura to zapytaj o zdanie innych – jedną z dobrych praktyk jest praca zespołowa nie tylko przy realizowaniu projektów czy zadań, ale też kreowaniu wspólnego miejsca pracy. 

 

Taką taktykę zastosowała grupa Pracuj.pl. Dzisiaj, dzięki temu, że w projektowaniu wnętrz ich biura wzięli udział pracownicy, firma ma do dyspozycji sale konferencyjne nawiązujące wystrojem do hitów współczesnego kina, np. Walta Disneya.

 

Klasyczny wystrój biura nie musi być nudny

 

Teraz być może myślisz, że klasycznie urządzone biuro z góry skazane jest na etykietkę określającą je jako nudne. Nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że tradycyjne, eleganckie i ponadczasowe wnętrza nigdy nie wychodzą z mody. Chodzi jedynie o to, aby ich wystrój był przemyślany, czyli:

 

  • oferował pracownikom komfortowe warunki pracy,
  • reprezentował firmę i sprawiał, że klienci będą się z nią utożsamiać,
  • nie był ograniczony wyłącznie do podstawowych mebli i sprzętów.

 

Gdy Twoi pracownicy lub klienci wchodzą do biura, powinno od razu wiedzieć, gdzie się znaleźli i z kim przyjdzie im pracować. Pierwsze wrażenie wyrobią sobie w ciągu kilku sekund, a często od tego będzie zależało powodzenie dalszych negocjacji czy decyzja o rozpoczęciu współpracy.

 

 

Nie ma nic złego w klasycznie urządzonym biurze, chodzi jedynie o to, aby nadać mu tożsamość. Żeby było wiadomo, co to za firma. Inaczej każda firma, bez względu na branżę czy wyznawane wartości mogłaby je zajmować. Dodanie osobistych akcentów – np. kanap w kolorze logo, dyplomów za prowadzoną działalność, kwiatów, książek itd. tchnie w dane biuro nowego ducha.

 

W biurze ma być pięknie, ale też bezpiecznie 

 

Na koniec podsumowanie – współczesne biura opowiadają historie. Nie są już tylko miejscami, w których przesiaduje się „za karę”. Pomagają w pobudzaniu kreatywności, ale też nawiązywaniu i podtrzymywaniu interakcji na linii pracodawca-pracownik, pracownik-pracownik, pracownik-klient.

 

Nie zapominajmy jednak o priorytetach, które wybrzmiały jeszcze bardziej w czasie pandemii. Czystość to nadal najważniejszy „element” wystroju, a zapewnia go profesjonalne sprzątanie biura. Zatrudnienie ekipy rozwiązuje wiele rozterek. Myślisz, czy tapicerowana biała kanapa to dobry pomysł? Dzięki współpracy z firmą porządkową nie martwisz się aspektami praktycznymi, lecz skupiasz się na designie i urządzasz biuro zgodnie z upodobaniami swoimi i pracowników.