Pracownicy Google wracają do biur

na co mogą liczyć pracownicy wracający do przestrzeni biurowej?

pracownicy Googlw wracja do biur

Najdłuższy w historii firmy Google home office właśnie oficjalnie dobiegł końca. Firma obwieściła, że od 4 kwietnia jej pracownicy z Bay Area oraz innych amerykańskich lokalizacji wracają do biur i będą wykonywać swoje obowiązki stacjonarnie. Początkowo wymagana jest obecność w pracy minimum 3 razy w tygodniu, ale są też tacy, którzy mogą to robić rzadziej.

 

 

 

Wnioski pracowników

 

Firma deklaruje, że osoby potrzebujące więcej czasu na adaptację do nowej-starej sytuacji będą miały okazję złożyć stosowny wniosek. Prośby o odroczenie powrotu do biura, jak również zmianę lokalizacji wpływały już od jakiegoś czasu. Ze statystyk udostępnionych przez Google wynikało, że taką chęć zadeklarowało nawet 14 tysięcy pracowników z całego świata. Jak pracodawca odnosi się do takich próśb? W większości pozytywnie – w 85% wnioskujący otrzymali zgody. A co z resztą? Po raz pierwszy od początku pandemii w pierwszej połowie 2020 roku wrócili do pracy stacjonarnej w niepełnym wymiarze godzin.

 

Google – jak pracowała firma w czasie pandemii?

 

Podobnie jak inne duże firmy technologiczne, również Google bardzo szybko zdecydowało o wysłaniu pracowników na home office. Już na początku pandemii było jasne, że firma, z uwagi na charakter pracy i możliwość realizowania większości zadań zdalnie, przychyli się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, poprzez ograniczenie kontaktów międzyludzkich. 

 

 

W tym czasie kilkukrotnie podawano przewidywane daty powrotu do biur. Jednak te przesuwały się z uwagi na wciąż obowiązujące obostrzenia, widmo kwarantanny czy izolacji i wreszcie powracającą wraz z kolejnymi mutacjami koronawirusa pandemię. Gdy wydaje się, że świat wygrał wojnę z Deltą i Omikronem, Google powiedziało dość. 

Nie było to jednak działanie z zaskoczenia. Już przed ogłoszeniem swojej decyzji firma zniosła obowiązek noszenia maseczek przez pracowników w biurze, jak również pozwoliła na korzystanie z benefitów sprzed pandemii. Chodzi m.in. o masaże, możliwość ćwiczenia na siłowni czy stołowania się w kawiarni. Wszystko zdaje się powracać do normalności.

 

Biura Google – co czeka na powracających pracowników?

 

Możemy zastanawiać się, jak na wieść o powrocie do biur zareagowali pracownicy Google. Jednak mamy na uwadze to, że firma od dawna słynie ze swoich ultra nowoczesnych, komfortowych biur, które bardziej od miejsca pracy przypominają parki rozrywki. Budowanie kultury organizacyjnej firmy zawsze stało na wysokim poziomie i pochłaniało miliardy dolarów. Wydaje się zatem, że okres przestoju w czasie pandemii i znacznie ograniczonego ruchu w placówkach stacjonarnych na całym świecie został wykorzystany do odnowienia biur i uczynienia ich jeszcze bardziej komfortowymi. Dobrym przykładem jest nasza Warszawa, gdzie jesienią 2021 roku powstało największe europejskie Centrum Rozwoju Technologii Cloud.

 

Nowe polskie biuro Google w Warszawie

 

Warszawskie centrum będzie zatrudniało ekspertów zajmujących się wykorzystywaniem chmury obliczeniowej oraz cyfrowej transformacji biznesu. Imponująca powierzchnia zajmowana przez firmę, tj. 20 tysięcy metrów kwadratowych na 14 piętrach wydzielonych w budynku The Warsaw Hub będzie zajmowane przez zespół składający się z 800 specjalistów. Ich zadaniem będzie uczynienie z Warszawy „chmurowej stolicy Europy”. 

 

 

Z uwagi na to, że biuro ma nową infrastrukturę, tj. dwupiętrowe audytorium, pracownię UXLab czy duże sale warsztatowe będzie ono nie tylko miejscem pracy, ale też szkoleń dla polskich firm. W tym projekcie widać wszystkie najważniejsze założenia i trendy wykorzystywane przez Google do projektowania swoich biur. 

Pracownicy będą mieli do dyspozycji taras zewnętrzny z kawiarnią, pokoje rozrywki, pomieszczenia rodzinne, podziemny parking z ładowarkami dla samochodów elektrycznych. Co ważne, obiekt ubiega się o certyfikat LEED, który oznacza, że spełnia on najwyższe standardy efektywności energetycznej oraz zrównoważonego rozwoju.

 

Powrót do biur

 

Powrót do biur w przypadku pracowników Google nie będzie aż tak bolesny, jak u innych osób, zatrudnionych w „zwyczajnych firmach”. Trzeba jednak przyznać, że również te, choć w znacznie mniejszym stopniu niż technologiczni giganci, zmienili swoje podejście do aranżowania biura. Teraz, poprzez profesjonalne sprzątanie, projektowanie zieleni i gabinetów zgodnie z najnowszymi trendami, stają się miejscami bezpiecznymi, przyjaznymi oraz wygodnymi dla zatrudnionych w nich osób. Dzięki temu poważnie konkurują z home office, nie tylko zachęcając do pracy stacjonarnej dotychczasowych pracowników, ale też motywując nowych specjalistów do złożenia aplikacji i zasilenia szeregów firmy.

 

Jeśli twoja firma też szykuje się do powrotu do biura, skontaktuj się z Kacprem w celu przygotowania darmowej wyceny!



autor: Kacper Pilch

Odpowiada za kontakty z potencjalnymi klientami. Jest pierwszą linią kontaktu w Fresh Facility. Doradzi w doborze odpowiedniej usługi do charakteru obiektu.