Ślad węglowy w branży sprzątania

Co robimy, żeby ograniczyć ślad węglowy przy sprzątaniu?

ślad węglowy sprzątanie

Współczesne firmy prowadzące działalność usługową są postawione w trudnej sytuacji. Z jednej strony niezmienne oczekuje się od nich wysokiej jakości prac, dobrego tempa prowadzonych działań i niskich cen. Z drugiej jednak muszą sprostać odgórnym regulacjom krajowym i europejskim dotyczącym ograniczenia w ilości produkowanych zanieczyszczeń. Jak to wygląda w branży sprzątania? Czy firmy zajmujące się profesjonalnie porządkowaniem biur zostawiają duży ślad węglowy? Wyjaśniamy! 

 

Czym jest ślad węglowy?

 

Aby lepiej zrozumieć ideę śladu węglowego, trzeba sięgnąć do korzeni i angielskiej definicji – carbon footprint. To narzędzie, które pozwala wyliczyć, ile gazów cieplarnianych emituje przedsiębiorstwo w poszczególnych procesach, tutaj – podczas sprzątania. Gromadzenie danych dotyczących tego, jaka jest skala problemu pozwala przedsiębiorstwom, już nie tylko angielskim, ale też w pozostałych krajach europejskich optymalizować procesy. Celem jest oczywiście ograniczenie emisyjności CO2 do atmosfery, co można robić na wiele sposobów. A jak to wygląda w przypadku sprzątania? 

 

 

Utrzymanie i eksploatowanie przedsiębiorstw, a emitowanie zanieczyszczeń 

 

Eksploatowanie i utrzymanie przedsiębiorstw wymaga podejmowania czynności, które w dużej mierze odpowiadają za powstawanie śladu węglowego. Przed laty nikt nie przywiązywał do tego zbytniej wagi, jednak upływający czas pokazał, że ignorowanie zmian klimatycznych nie doprowadzi nas do niczego dobrego. Dlatego też, chcąc działać odpowiedzialnie, powinniśmy nieustannie szukać obszarów wymagających poprawy. Jednym z nich jest bez wątpienia utrzymanie budynków, zarówno pod kątem technicznym, jak i czystości. 

 

 

Sprzątanie a ślad węglowy 

 

Wydawać by się mogło, że sprzątanie w żaden sposób nie szkodzi środowisku. Jednak takie myślenie jest błędne. Okazuje się, że w naszej pracy mamy do czynienia z wieloma wyzwaniami, takimi jak:

  • duża ilość odpadów i konieczność ich poprawnej segregacji,
  • korzystanie ze środków chemicznych, które są tanie, wydajne, ale agresywne i mogą szkodzić ludziom oraz środowisku,
  • sprzątanie przy pomocy starych urządzeń generujących zanieczyszczenia,
  • korzystanie z akcesoriów, które są problematyczne w utylizacji i rozkładają się latami.

Choć sami, jako firma porządkowa nie przyczyniamy się bezpośrednio do emitowania gazów cieplarnianych w działaniach operacyjnych czy produkcji (bo jej nie prowadzimy), to jednak jesteśmy jednym z ogniw (odbiorcą) środków czystości, akcesoriów i urządzeń do sprzątania. Możemy zatem całkiem świadomie wybierać dostawców, którzy przestrzegają polityki zrównoważonego rozwoju, a swoimi działaniami wpływają na redukcję śladu węglowego.

 

Dlaczego warto ograniczać ślad węglowy?

 

Trend zapoczątkowany w Wielkiej Brytanii, szybko zyskał na popularności w całej Europie. Okazuje się, że dzisiaj zapytania ofertowe, głównie te z Wysp Brytyjskich (ale nie tylko), często zawierają pytania nie tylko o cenę, ale też… ślad węglowy produktu. Już wielu przedsiębiorców mogło się przekonać, że kontrahenci z krajów zachodnich są w stanie zapłacić więcej za wyrób, który spełnia wymogi Carbon Disclosure Project (CDP). Organizacja non-profit nieustannie motywuje firmy do wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w codziennej pracy. Wysokość śladu węglowego jest najbardziej wiarygodnym, uniwersalnym i możliwym do zmierzenia czynnikiem, pozwalającym na niezależną ocenę działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa.

 

Ślad węglowy w Polsce 

 

W Polsce głównie duże firmy, te o międzynarodowym działaniu zwracają uwagę na ślad węglowy w produkcji. Jednak również mniejsze biznesy coraz świadomiej i chętniej wdrażają ekologiczne rozwiązania w swojej działalności, nawet jeśli nie oczekują z tego tytułu natychmiastowych korzyści. Wiedzą jednak, że za jakiś czas ograniczenie śladu węglowego może się okazać koniecznością. Przygotowani na to, łatwiej dopasują się do standardów, ponosząc przy tym niższe opłaty. Chcesz dowiedzieć się, jaki jest Twój ślad węglowy? Pomocny okaże się kalkulator ze strony United Nations Carbon offset platform: https://offset.climateneutralnow.org/footprintcalc

Jednym z pierwszych kroków, jaki możesz wykonać w kierunku zrównoważonego rozwoju firmy jest zatrudnienie ekipy sprzątającej, która wdraża ekologiczne rozwiązania.

 

Co robimy, żeby ograniczyć ślad węglowy przy sprzątaniu?

 

Jako firma odpowiedzialna społecznie i świadoma zagrożeń wynikających z postępujących zmian klimatycznych, wdrażamy rozwiązania mające na celu ograniczenie śladu węglowego podczas sprzątania. We Fresh Facility oznacza to:

  • współpracę z dostawcami ekologicznych środków czystości,
  • korzystanie ze sprzętu, który zużywa mniej wody, chemii i energii elektrycznej,
  • edukowanie pracowników na temat tego, jak istotne są postawy proekologiczne w przedsiębiorstwie,
  • korzystanie – tam gdzie to możliwe – z akcesoriów wielokrotnego użytku, a jeśli to niemożliwe z akcesoriów, które nadają się do recyklingu,
  • korzystamy ze środków dozujących preparaty,
  • raportujemy zużycie chemii w przeliczeniu na każdy metr kwadratowy obiektu,
  • korzystamy z dużych zbiorczych opakowań środków czystości.

 

 

 

Producenci w branży porządkowej, z którymi współpracujemy

 

Świadomie wybieramy dostawców, którzy zaopatrują nasze ekipy sprzątające w środki czystości, akcesoria oraz maszyny. Wśród nich są:

  • producent ekologicznych środków czystości Planta – praca na koncentratach, systemy dozujące, duże 5/10 litrowe pojemniki 
  • niemiecki producent ekologicznej chemii Buzil – środki czyszczące są bezpieczne, neutralne dla środowiska i odznaczone certyfikatem EcoLabel,
  • producenci wydajnych, bezpyłowych, emitujących minimalną ilość zanieczyszczeń maszyn i urządzeń sprzątających – i-Team, Diversey oraz Nilfisk,
  • producent Tork – lider innowacji na polskim rynku, oferujący opakowania powstające w 90% z surowców odnawialnych czy papieru toaletowego bez gilzy, który zmniejsza ilość odpadów, a co za tym idzie ślad węglowy.

Jak widzisz, branża sprzątająca też może w dużej mierze przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego poprzez szereg działań i ekologicznych wyborów. 



autor: Klaudia Orzechowska

Koordynator Operacyjny Fresh Facility, odpowiada za relacje z kluczowymi klientami na terenie Śląska. Specjalizuje się w ekopraktykach, zarządza wdrożeniami ekologicznych usług porządkowych w przestrzeniach biurowych.