Biuro w kamienicy – jak sprzątać?

Aranżacja biura, koszty utrzymania, ewentualne problemy

sprzątanie biura w kamienicy

Posiadanie biura w kamienicy to marzenie wielu przedsiębiorców. Niestety, miejsca te, choć znajdują się w atrakcyjnych dzielnicach miast i mają niezwykły klimat są dość wymagające w utrzymaniu. Pewnym wyzwaniem jest na pewno sprzątanie takich wnętrz. Nie dość, że są one stosunkowo wysokie, to jeszcze mają duże okna (często starsze, dwuszybowe), drewniane podłogi z popękanych desek i wreszcie wąskie przejścia. Problemem są klatki schodowe ze stromymi stopniami oraz brak wind. Nic dziwnego, że biorąc pod uwagę wszystkie wyzwania, wynajmujący biura w kamienicach zazwyczaj decydują się zatrudnić ekipę fachowców do ich sprzątania.

 

 

Aranżacja biura w kamienicy 

 

Już na etapie aranżowania pomieszczeń biurowych w kamienicy, trzeba pomyśleć o przyszłości. W takich miejscach zazwyczaj mamy do czynienia z pomieszczeniami przechodnimi, co może nieco zakłócać spokój pracowników w razie prowadzenia czynności porządkowych w sąsiednim pokoju. Rozplanowując układ wnętrz, gabinety personalne ulokuj na końcu, a w części środkowej stwórz salę konferencyjną. Najbliżej wejścia niech znajdą się poczekalnia i szatnia dla pracowników oraz klientów. W tym miejscu zazwyczaj znajduje się też łazienka i przynależące do niej pomieszczenie gospodarcze. W środku swobodnie powinny mieścić się akcesoria do sprzątania – miotły, mopy, wiadra i środki czystości.

 

Zamów pranie wykładzin do biura 

 

Sprzątanie biura w kamienicy – problemy z dostępem

 

Największą trudnością, z którą muszą się liczyć najemcy kamienic, jest ograniczony dostęp do znajdujących się  w środku biur. O co chodzi? Przede wszystkim o:

  • bardzo ograniczoną liczbę miejsc parkingowych przynależących do budynku, co sprawia, że ekipa sprzątająca nie zaparkuje tuż przy drzwiach, lecz dalej i będzie musiała przenieść sprzęty,
  • brak wind, co utrudnia wynoszenie śmieci i inne czynności porządkowe,
  • wąskie, kręte klatki schodowe, które wymagają dokładnego sprzątania pomimo tego, że do niektórych miejsc trudno dotrzeć.

Pewnym rozwiązaniem może się okazać zaaranżowanie nawet niewielkiego schowka na miotły, mopy i środki czyszczące w biurze, np. w łazience albo w pomieszczeniu gospodarczym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zazwyczaj kamienice (zabytkowe) są objęte nadzorem konserwatorskim. Co to oznacza? Że w ich układzie nie można wprowadzać zbyt wielu ingerencji. Pamiętaj o tym zanim zaczniesz planować większe zmiany czy remonty.

 

Utrzymanie biura w starszej kamienicy

 

W polskich miastach nie brakuje nowoczesnych kamienic, które przeszły już rewitalizację i zostały zaadaptowane na eleganckie biura czy lofty. Nadal jednak najemcy lokali w starszych budynkach muszą borykać się z problemami charakterystycznymi dla starszego budownictwa. Jaki ma to związek ze sprzątaniem? 

Przede wszystkim, trzeba wykonać więcej czynności i zrobić to bardzo dokładnie, bez wsparcia. W kamienicach nie ma wypustów do odkurzaczy centralnych, rzadko kiedy założone są klimatyzatory, a okna wychodzące na ulicę ciągle pokryte są kurzem. Na nieocieplonych ścianach często pojawia się wilgoć, która sprzyja rozwojowi grzybów oraz pleśni. 

 

Przeczytaj więcej → Przestrzenne miejsce pracy 

 

Sporym problemem są nieszczelne ramy okienne i drzwiowe oraz skrzypiące podłogi z ruszających się klepek. Trzeba pielęgnować je starannie, aby zachowały resztki estetycznego wyglądu, a zabrudzenia nie weszły na stałe w szczeliny. Tutaj zachodzi konieczność woskowania posadzek, przy czym wykluczone jest stosowanie silnych środków, które mogłyby naruszać i tak już wątłą strukturę posadzki. 

 

 

Wyzwania podczas codziennego sprzątania biura w kamienicy

 

Oprócz standardowych, codziennych czynności porządkowych wykonywanych we wszystkich biurach w kamienicy trzeba dodatkowo:

  • skupić się na sufitach – są one wysokie (od 3 do nawet 5 metrów), co utrudnia dostęp do narożników czy okolic żyrandoli. W tych miejscach jednak również gromadzą się zanieczyszczenia czy powstają pajęczyny. Do ich usunięcia trzeba się wspiąć na rozsuwaną drabinę,
  • zadbać o okna – szyby w starych oknach mogą być już zmatowiałe i kruche. Od strony ulicy brudzą się wyjątkowo szybko, więc trzeba często je przecierać, uwzględniając także ramy najczęściej wykonane z drewna. Poprzeczka podnosi się w przypadku okien w wykuszach, jaskółkach, ze szprosami i roletami lub okiennicami,
  • odświeżyć wszystkie zakamarki – a tych w kamienicach nie brakuje. Antresole, zabudowane skosy, strychy, wnęki zazwyczaj służą do składowania rupieci. Po uprzątnięciu może się okazać, że dysponujesz znacznie większą powierzchnią użytkową niż się spodziewałeś, a wnętrza staną się jasne, czyste, świeże i bardziej przestronne.

 

biura w kamienicy

 

Sprzątanie w kamienicy

O czym jeszcze warto wspomnieć? Opłaty za zużycie mediów w kamienicach bywają wysokie, dlatego tak ważne jest, aby sprzątanie biura postępowało sprawnie. Zazwyczaj okazuje się, że zatrudnienie wyspecjalizowanej ekipy jest nie tylko wygodne, ale też opłacalne finansowo. Do ich kompetencji zalicza się sprzątanie biur, ale też klatek schodowych, terenów zewnętrznych, ciągów komunikacyjnych, opróżnianie pojemników na śmieci, czyszczenie kratek wentylacyjnych, balustrad, klamek oraz dezynfekowanie i ozonowanie powierzchni (na życzenie zlecającego). Szczegółowy zakres prac jest zawsze ustalany indywidualnie z najemcą biura w kamienicy lub zarządcą obiektu.



autor: Paulina Duda

Koordynator Operacyjny Fresh Facility, odpowiada za relacje z kluczowymi klientami na terenie Krakowa.